ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zmiany w podatku od wiatraków to dla PGE kilkadziesiąt mln zł
14.08.2018r. 10:47

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, wprowadzone ostatnio korzystne zmiany w zakresie zasad naliczania podatku od wiatraków wpłyną pozytywnie zwłaszcza na biznes Polskiej Grupy Energetycznej, która jest największym producentem energii wiatrowej w kraju. PGE posiada elektrownie wiatrowe o łącznej mocy ponad 0,5 GW.

Pod koniec ubiegłego roku Polska Grupa Energetyczna szacowała, że przywrócenie poprzedniego stanu w zakresie podatku od elektrowni wiatrowych, obowiązującego przed 2017 r., przełożyłoby się na zmniejszenie opodatkowania jego wiatraków o 35 mln zł w skali roku.

W raporcie finansowym za I poł. 2018 roku PGE wskazuje teraz na "pozytywne zmiany regulacyjne dotyczące kosztów utrzymania farm wiatrowych w segmencie Energetyki Odnawialnej ze względu na zmiany legislacyjne w zakresie ustawy z dnia 20 maja 2016 roku o inwestycjach w elektrownie wiatrowe, wynikające z wejścia w życie ustawy z dnia 7 czerwca 2018 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw".

W związku ze zmianą ustawy o odnawialnych źródłach energii, elektrownie wiatrowe nie będą już w całości uznawane za budowlę, co przełoży się na zmniejszenie obciążenia podatkiem od nieruchomości. Zmiana podstawy opodatkowania obowiązuje retroaktywnie, od 1 stycznia 2018 r.

O ile jednak ostatnia nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wyjaśniła sytuację związaną z naliczaniem podatku od wiatraków za okres od początku 2018 r., o tyle nie odniosła się do wyższego podatku od wiatraków, obowiązującego po raz pierwszy w roku 2017. Tutaj jednak z pomocą operatorom wiatraków może przyjść Naczelny Sąd Administracyjny, który zajmuje się skargami na wyższy podatek i który decyzję w tym zakresie powinien podjąć w przyszłym miesiącu.
Obecnie Polska Grupa Energetyczna dysponuje za pośrednictwem spółki PGE Energia Odnawialna 14 farmami wiatrowymi o mocy 542,7 MW, 29 elektrowniami wodnymi o mocy 95,8 MW, 4 elektrowniami szczytowo-pompowymi o mocy 1,542 GW oraz jedną farmą fotowoltaiczną o mocy 600 kW zlokalizowaną na górze Żar w powiecie żywieckim.

Na koniec maja br. wartość rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych spółki PGE Energetyka Odnawialna wyniosła 2 289 mln zł. W wyniku przeprowadzonego testu na utratę wartości aktywów oszacowano wartość użytkową testowanych aktywów w wysokości 5 238 mln zł, stwierdzając brak konieczności ujęcia bądź rozwiązania odpisów aktualizujących wartość tych aktywów.

W pierwszej połowie br. PGE odnotowało istotną poprawę swojego wyniku w segmencie energetyki odnawialnej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE