ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Spółdzielnia energetyczna dopełniająca spółdzielnię/wspólnotę mieszkaniową oraz budownictwo deweloperskie: kluczowa prosumencka platforma transformacyjna energetyki w miastach
23.08.2018r. 05:08

J. Popczyk, K. Bodzek, W. Szczeciński, T. Wesołowski
Powiązanie transformacji energetycznej z wyzwaniami stojącymi przed mieszkalnictwem wielorodzinnym - spółdzielczym, wspólnotowym, deweloperskim - i przed miastami w ogóle tworzy w Polsce platformę o największym potencjale zmian społeczno-gospodarczych. W wymiarze globalnym to zagadnienie jest rdzeniem koncepcji smart city, co decyduje o jego wyjątkowym znaczeniu politycznym (przestaje być możliwe rządzenie państwami bez polityki transformacji energetycznej miast). Budownictwo przemysłowe (wielkoblokowe, wielkopłytowe) było przełomem w polityce mieszkaniowej Polski w latach 1970. (było jednym z filarów programu budowy Drugiej Polski). Po zmianach ustrojowych deweloperskie budownictwo mieszkaniowe (obok budownictwa jednorodzinnego) było jedną z ważnych sił napędowych gospodarki. Obecnie przychodzi w Polsce czas na wykorzystanie budownictwa wielorodzinnego do pobudzenia transformacji energetyki w trybie innowacji przełomowej.

Ten tryb można (i trzeba) realizować od zaraz. Początkiem powinna być masowa zamiana 6 milionów indywidualnych umów o dostawę energii elektrycznej (umów z dostawcami zobowiązanymi, i niezależnymi) na "zapisy" w fakturze za użytkowanie mieszkania (o ileż prostsze będzie życie właścicieli mieszkań, oczywiście - tylko tych, którzy tego będą chcieli, i płacą systematycznie czynsz; będą mieli też właściciele mieszkań tańszą energię elektryczną, przynajmniej o 5%).

Oczywiście, przejęcie od właścicieli mieszkań umów na dostawę energii elektrycznej przez spółdzielnię bądź wspólnotę mieszkaniową spowoduje (bez zwłoki), a przynajmniej umożliwi, zmianę taryfy energii elektrycznej G na B w wypadku każdego budynku zasilanego ze stacji SN/nN; w konsekwencji możliwa stanie się dla takiego budynku obniżka kosztu dostawy energii elektrycznej z rynku schodzącego (WEK) o ponad 20%.

Dalej spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz deweloperzy muszą zapoznać się z trendem wzrostu cen energii elektrycznej w Polsce (posiłkując się istniejącymi już cenami na rynku terminowym na ostatni kwartał 2018 i na kolejne kwartały, wyższymi nawet o 100% w porównaniu do cen ostatniego kwartału 2017). Dodatkowo muszą zapoznać się z wzrostami krajowych cen węgla i paliw transportowych oraz trendami cenowymi na krajowym rynku paliw gazowych.

Wzrosty tych cen muszą skonfrontować z obniżką cen energii elektrycznej w Europie, z dalszymi silnymi trendami zniżkowymi cen źródeł PV oraz prognozowanymi wielkimi zniżkami cen baterii akumulatorów, wreszcie z gwałtownie rozszerzającą się ofertą taniejącej inteligentnej infrastruktury.

Formułuje się hipotezę, że dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych będzie to podstawa przystąpienia do wielkiego, zakrojonego na horyzont 2050, programu uprzemysłowionej rewitalizacji energetycznej istniejących zasobów mieszkaniowych do standardu "elektrycznego", z referencyjną energią użyteczną (elektryczną ze źródeł OZE) wynoszącą 7 MWh na mieszkanie, w porównaniu z obecnym zapotrzebowaniem na energią chemiczną paliw kopalnych równym 36 MWhch. Dla deweloperów będzie to podstawa do wejścia, bez zbędnej zwłoki, w program sukcesywnej transformacji budownictwa deweloperskiego w uprzemysłowione budownictwo "elektryczne".

Dla deweloperów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych będzie to ponadto podstawa do wykorzystania bardzo dobrych uwarunkowań do masowego przejęcia na wschodzącym rynku energii elektrycznej (1) roli operatorów OSDn, przede wszystkim w obszarze sieci nN, ale także, w ograniczonym zakresie, w obszarze sieci SN).

Formułuje się też dodatkową hipotezę. Mianowicie, że już w najbliższym czasie ponad 12 milionów wyborców mieszkających w Polsce w budownictwie wielorodzinnym w miastach uzyska w działaniach na rzecz transformacji polskiej energetyki bardzo silne wsparcie polityków. Dlatego, bo jest ona bardzo korzystna dla prawie 20 milionów mieszkańców budownictwa wielorodzinnego w miastach, czyli dla ponad połowy społeczeństwa. Przy tym poparcie to nie rodzi konfliktu interesów ani na styku budownictwo wielorodzinne - domy jednorodzinne, ani na styku miasto - wieś. Zarówno w pierwszym przypadku jak i w drugim interesy są komplementarne. Transformacja energetyczna budownictwa w całości, wielorodzinnego i jednorodzinnego, w którym mieszkają wszyscy wyborcy i wszyscy Polacy, wzmacnia transformację energetyczną traktowaną całościowo. Sukces transformacji energetycznej traktowanej całościowo daje wsi korzyść polegającą np. na tym, że może sobie ona skompensować skutki redukcji unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Miasto z kolei ma interes w sukcesie transformacji energetycznej traktowanej całościowo, bo może np. (między innymi) uwolnić się od skutków najgorszej jakości powietrza w Europie.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: zgryźliwy 23.08.2018r. 10:50
Nie bardzo rozumiem, jak przejście spółdzielni typu blokowisko z wielkiej płyty na jeden licznik elektryczny miałoby... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 27.08.2018r. 09:26
Mieszkam w bloku. Ciepło mam z elektrociepłowni. Nie narzekam na opłaty, bo blok ocieplony. Może autorzy wyjaśnią jak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE