ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Amerykanie planują produkcję nowego paliwa jądrowego
31.08.2018r. 10:05

Przedstawiciele firmy X-energy odbyli pierwsze publiczne spotkanie z personelem amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (US Nuclear Regulatory Commission - NRC) aby omówić projekt budowy zakładów produkcji paliwa TRISO-X.

Celem spotkania, które odbyło się 24 sierpnia 2018 r. było zapoznanie ekspertów NRC i opinii publicznej z procesem produkcji paliwa TRISO-X i omówienie planu przygotowania wniosku o wydanie zgody na budowę zakładów produkcji tego paliwa.

X-energy złożyła do NRC w dniu 8 sierpnia Regulatory Engagement Plan, w którym określiła zakres zaangażowania się w budowę zakładów i zagadnienia związane z technologią paliwa TRISO-X.

Dr Pete Pappano, wicedyrektor X-energy ds. produkcji paliwa stwierdził, że zaawansowane reaktory jądrowe są przyszłością energetyki jądrowej.
Dostępność paliwa z nisko wzbogaconego uranu o stopniu wzbogacenia powyżej 5 proc. (high assay low-enriched uranium - HALEU) i uruchomienie linii produkcyjnej takiego paliwa w Stanach Zjednoczonych są krytycznymi elementami dla wdrożenia zaawansowanego reaktora opracowywanego przez firmę X-energy. Nowe zakłady będą produkować paliwo przeznaczone dla takich zaawansowanych reaktorów, a także mogą wytwarzać paliwo o zwiększonej odporności na awarie (accident-tolerant fuel - ATF) dla floty działajacych lekkowodnych reaktorów energetycznych.
Paliwo TRISO (tristructural-isotropic) zbudowane jest z jądra z mieszaniny tlenku i węglika uranu otoczonego warstwami spieczonego węgla i węglika krzemu. Występuje w formie cylindrów lub kul i stosowane jest w reaktorach wysokotemperaturowych chłodzonych gazem.

Firma X-energy, z siedzibą w Maryland obecnie opracowuje projekt modułowego reaktora wysokotemperaturowego chłodzonego gazem z rdzeniem usypanym (pebble bed high temperature gas cooled reactor) Xe-100 o mocy 75 MWe (200 MWt), który ma zostać ukończony do roku 2030. Na ten cel X-energy otrzymuje wsparcie finansowe ze strony Departamentu Energii (DOE).
X-energy , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE