ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Podlaskie. Do końca lipca 2019 r. firmy mogą korzystać z pożyczek na termomodernizację
06.09.2018r. 14:58

Do końca lipca 2019 r. podlaskie firmy mogą korzystać z jedynych w regionie pożyczek na termomodernizację obiektów - przypomina Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku. Do dyspozycji firm jest jeszcze 13,5 mln zł.

Pieniądze na pożyczki termomodernizacyjne pochodzą z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Pierwszych pięć firm już dostało pożyczki, kilkanaście kolejnych wniosków jest w trakcie oceny. Łącznie na te pożyczki jest 14,6 mln zł z RPO. - poinformowała w w czwartek PAP dyrektor Funduszu Pożyczkowego przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego Agnieszka Kurajew.

Fundusz działa przy tej fundacji i zajmuje się obsługą tych pożyczek. PFRR jest regionalną instytucją otoczenia biznesu.

Dyrektor Agnieszka Kurajew zaznacza, że na wykorzystanie tych pożyczek ma wpływ obecna koniunktura w branży budowlanej, są kłopoty ze znajdowaniem wykonawców inwestycji. "Termomodernizacja wiąże się w dużej mierze z pracami budowlanymi. Pomimo trudności w pozyskaniu wykonawców w zakresie prac budowlanych, pożyczki cieszą się zainteresowaniem ze strony podlaskich przedsiębiorców" - poinformowała Kurajew. Dotychczas przyznano pięć pożyczek na łączną kwotę 1 mln zł, w trakcie oceny jest kilkanaście wniosków na łączną kwotę 5 mln zł.

Fundusz Pożyczkowy przypomina, że pożyczki są konkurencyjne ( oprocentowanie od 0,28 do 0,56 proc. w skali roku), są przyznawane na 10 lat, nie jest potrzeby wkład własny, nie ma prowizji. W ramach termomodernizacji można docieplić budynek należący do firmy, wymienić źródła ciepła, zainstalować odnawialne źródeł energii czy nawet modernizować park maszynowy.
Kurajew zaznaczyła, że aby ułatwić firmom skorzystanie z tych pożyczek, wypłaty pieniędzy dokonuje się wtedy, gdy dla danego przedsięwzięcia jest wybrany wykonawca oraz jest przyjęty harmonogram prac.

"Należy pamiętać, że pożyczka termomodernizacyjna to nie tylko inwestycja w budynki. Kluczowe jest osiągnięcie poprawy efektywności energetycznej o minimum 25 proc. Może to dotyczyć również wdrażania systemów zarządzania energią, wprowadzenia nowych obiektów, systemów sterowania, instalacji i urządzeń technicznych, instalacji umożliwiających odzysk energii cieplnej, odnawialnych źródeł energii" - wyjaśniła dyrektor Kurajew.

Fundusz Pożyczkowy PFRR udziela także regionalnym małym i średnim firmom pożyczek na realizację inwestycji. Ma 25 mln zł na ten cel. Pieniądze pochodzą z UE z poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Pieniądze są cały czas wykorzystywane.

Z tych pożyczek korzystają głównie firmy usługowe w regionie, które wykorzystują te środki np. na zakup lokali, maszyn czy potrzebnych urządzeń.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE