ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MŚ: ograniczamy koszty w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska
13.09.2018r. 13:11

Ograniczenie liczby członków w zarządach wojewódzkich funduszy ochrony środowiska z 5 do 2 osób, czy sprzeciw wobec wypłacania nagród - m.in. te działania wskazał wiceminister środowiska Sławomir Mazurek odnosząc się do doniesień medialnych nt. wypłat wysokich nagród i pensji w tych instytucjach.

Mazurek w czwartek w Sejmie odpowiadał na pytania posłów PO nt. wynagrodzeń i wysokości nagród rocznych za 2017 r. dla członków zarządów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).

Posłowie przytaczali doniesienia medialne, według których członkowie zarządów WFOŚiGW wypłacali sobie za cztery bądź dwa miesiące pracy (między sierpniem a październikiem 2017 r.) wysokie nagrody roczne.

Wiceminister podkreślił, że dokonane w ub.r zmiany ustawowe pozwoliły ograniczyć liczbę członków zarządów wojewódzkich funduszy a tym samym przynieść oszczędności.

Chodzi o dwie nowelizacje Prawa ochrony środowiska z marca i września 2017 roku, które wprowadziły istotne zmiany w funkcjonowaniu wojewódzkich funduszy. Zmniejszyły one liczbę członków zarządów funduszy z 5 do jednej maksymalnie do dwóch osób; redukcji uległa także liczba członków rad nadzorczych. Nowele dały też - czemu sprzeciwili się marszałkowie województw - zdecydowanie większy wpływ ministrowi środowiska na obsadzanie stanowisk.

Chcąc bronić się przed zmianami, po wejściu w życie pierwszej noweli, sejmiki województw (w których większość ma PO-PSL) zaczęły zamieniać statuty wojewódzkich funduszy wprowadzając zapis, że rada nadzorcza, wyłaniając zarząd, decyduje o tym jednomyślnie. Mimo iż rady zmieniły się (po pierwszej nowelizacji) to nie mogły one de facto powołać nowych zarządów.

Aby temu przeciwdziałać została przygotowana druga (wrześniowa) nowelizacja, która do gry włączyła wojewodów. Stanowiła ona, że jeśli rada nadzorcza wojewódzkiego funduszu nie złoży do zarządu województwa wniosku o powołanie lub odwołanie zarządu funduszu, to taki wniosek złoży wojewoda. W przypadku gdyby zarządy województw nie uwzględniły wniosku wojewody, to członków zarządów WFOŚiGW powoływałby właśnie wojewoda.
"W wielu funduszach było od 4 do 5 członków zarządu. Od czasu kiedy zaszły zmiany liczba tych członków spadła do dwóch osób. W jednym funduszu w Katowicach do września był tylko jeden. Zmniejszyliśmy zarządy jeszcze o jednego członka, takiego wirtualnego, na którego składały się nagrody, które były wypłacane w funduszach" - powiedział w czwartek wiceminister.

Mazurek powiedział, że przykładowo w WFOŚiGW w Warszawie w 2017 r. mimo sprzeciwu przewodniczącego rady nadzorczej "wypłacono nagrody w wysokości 252 tys. zł. członkom zarządu. tym którzy byli z państwa (PO - PAP) rekomendacji jak rozumiem". Dodał, że w przypadku funduszu w Katowicach było to 330 tys. zł.

Wiceszef MŚ wskazał, że odchodzące zarządy WFOŚiGW zaczęły wypłacać sobie znaczące nagrody, doprowadzając niektóre z nich "do bardzo trudnej sytuacji finansowej".

"Mamy znaczącą redukcję członków zarządów do dwóch, jednej osoby. Nie wypłaciliśmy nagród tak jak państwo (zwracając się do opozycji - PAP). W zakresie tych członków, te nagrody dziś - to zero" - zaznaczył Mazurek.

Wiceminister poinformował ponadto, że w niedługim czasie na konferencji prasowej zostaną przedstawione dokładne dane dotyczące wynagrodzeń i wysokości nagród rocznych za 2017 r. w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE