ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PSE: linia Kozienice-Ołtarzew po 2027 r.
13.09.2018r. 16:08

Polskie Sieci Elektroenergetyczne oceniają, że linia przesyłowa najwyższych napięć Kozienice-Ołtarzew może powstać po 2027 r. Budowa linii, mającej połączyć elektrownię Kozienice z aglomeracją warszawską wstrzymano na skutek protestów społecznych.

Linia 440 kV Kozienice-Ołtarzew miała w założeniu domknąć pierścień linii najwyższego napięcia wokół aglomeracji warszawskiej i poprawić warunki wyprowadzenia mocy z Elektrowni Kozienice. Miała też zostać uruchomiona jednocześnie z powstaniem bloku tam 1075 MW. Blok został uruchomiony pod koniec 2017 r., natomiast budowa linii została opóźniona ze względu na protesty społeczne związane z jej przebiegiem.

W związku z problemami PSE zastosowały szereg środków zaradczych. Natomiast budowa linii Kozienice-Ołtarzew jest obecnie rozważana nie wcześniej niż w 2027 r., w zależności od rozwoju sytuacji, m.in. zapotrzebowania na energię elektryczną w aglomeracji warszawskiej - poinformował zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Systemu PSE Tomasz Tarwacki, odpowiedzialny za planowanie i analizy sieciowe.

Jak dodał, scenariusze, jakie się pojawią, w przyszłości mogą być różne, np. Elektrownia Kozienice może zacząć wyłączać najstarsze bloki, co mogłoby oznaczać, że linia do Ołtarzewa w ogóle nie będzie potrzebna. Tarwacki przypomniał, że rząd planuje budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego i jeżeli w związku z nim pojawi się duży ośrodek konsumpcji energii, to linia z Kozienic mogłaby ostatecznie pobiec w okolice CPK.

Z linią do Ołtarzewa możemy poczekać, patrzymy na rozwój sytuacji w sieci - dodał dyrektor Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE Andrzej Kaczmarek. PSE podkreśla jednocześnie, że obecnie prowadzi największy program inwestycyjny w historii. Na samym Mazowszu to 17 projektów wartych 2 mld zł.
Działania zaradcze, jakie PSE podjęły w związku z brakiem linii do Ołtarzewa to m.in. automatyka odciążająca w elektrowni w Kozienicach oraz budowa nowych linii przesyłowych na wschód od Warszawy.

Kilka dni temu fizycznie ruszyła już budowa 51 km linii, łączącej trzy inne linie najwyższych napięć: Kozienice-Siedlce, Siedlce-Stanisławów (koło Mińska Maz.) oraz Stanisławów-Narew. Ta linia ma nieprawdopodobnie ważną rolę w systemie, całkowicie zmienia układ rozprowadzenia mocy - podkreślił Kaczmarek. Dzięki niej znacząco poprawione zostaną zdolności przesyłowe w północno-wschodniej części kraju, wzrośnie też pewność dostaw do stołecznej aglomeracji.

W następnej kolejności operator zmodernizuje linię Kozienice-Miłosna, na której powstanie drugi tor, a stare, 30-metrowe słupy zostaną zastąpione przez nowoczesne, ponad 60-metrowe. Modernizacja ponad 70 ok. linii jest planowana na lata 2019-2020.

PSE podkreślają, że dążą do tego, aby obszary metropolitalne, jak aglomeracja warszawska były zasilane przynajmniej dwoma niezależnymi liniami o napięciu 400 kV. Uzyskany w ten sposób pierścieniowy układ sieci jest znacznie bardziej odporny na uszkodzenia. To praktyka stosowana powszechnie w krajach wysokorozwiniętych, gwarantuje nieprzerwane dostawy energii elektrycznej nawet w krytycznej sytuacji, gdy awarii ulegnie jeden z elementów systemy przesyłowego - podkreśla Andrzej Kaczmarek. Operator przypomina, że właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu, podczas silnych wiatrów na jesieni 2017 r. PSE zapewniły możliwość przesyłu energii z pominięciem uszkodzonych odcinków, dzięki czemu Krajowy System Przesyłowy działał w zasadzie bez zakłóceń.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE