ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jaki: w ciągu kadencji możliwa wymiana wszystkich tzw. kopciuchów
13.09.2018r. 17:09

Jeżeli byłaby duża determinacja i pomoc samorządu, w ciągu jednej kadencji można sprawić, że wymienimy wszystkie tzw. kopciuchy - powiedział w czwartek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki na kongresie Impact mobility rEVolution'18 w Katowicach.

Wiceminister, jednocześnie kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy, wziął udział w panelu tego wydarzenia poświęconemu czystemu powietrzu w miastach. Jak akcentował, walka o czyste powietrze jest jednym z najważniejszych wyzwań dzisiejszych dużych aglomeracji, jak Katowice czy Warszawa.

"Musimy zadać sobie przede wszystkim pytanie, jakie są przyczyny tego, że jakość powietrza jest tak słaba, jakie są recepty i jakie są konsekwencje, bo musimy też budować świadomość tego, jak istotny jest to problem społeczny. Organizacje pozarządowe wskazują, że nawet tysiąc osób rocznie ma bardzo poważne problemy ze zdrowiem, w tym może umierać, ze względu na jakość powietrza" - powiedział Jaki.

Wiceminister wymienił trzy główne przyczyny złej jakości powietrza w Warszawie. "Pierwsza to są korki, czyli niska jakość transportu. Druga przyczyna to jest to, co organizacje pozarządowe nazywają ciekawie: "kopciuchy". Trzeci element to polityka przestrzenna miasta, czyli zabudowanie korytarzy powietrznych w mieście przez deweloperów" - mówił.

"Jakich recept szukać? Jeśli chodzi o transport, to poprawienie jakości. Oczywiście przyszłością miast jest transport zbiorowy. Zadaniem włodarzy jest to, aby stworzyć taką ciekawą ofertę transportu zbiorowego, aby zachęcić mieszkańców poszczególnych miast, żeby zostawiali transport indywidualny i korzystali z transportu zbiorowego" - zdiagnozował kandydat na prezydenta stolicy.

Pytany, jak ma się to do jego postulatu, by "nie karać kierowców", Jaki podkreślił, że nie jest on sprzeczny z postulatem rozwoju transportu zbiorowego. Wyjaśnił, że wielu z indywidualnych kierowców, to osoby o "wysokiej świadomości problemu", nie mają jednak alternatywy "w postaci mądrego transportu zbiorowego".

"Zadaniem miasta jest przygotowanie na tyle atrakcyjnej oferty, aby kierowcy sami zmieniali transport indywidualny na zbiorowy i jestem przekonany, że tak może się stać. W Warszawie jest wiele innych rozwiązań, które mogłyby sprawić, że jakość transportu poprawi się, a przez to będziemy mieć mniejszy problem ze smogiem" - zastrzegł wiceminister.
"Warszawa jest jedyną stolicą w Europie bez nawet jednej pełnej obwodnicy. Ma to kluczowe znaczenie dlatego, że wystarczy, abyśmy wybudowali jedną obwodnicę i nawet 20-30 proc. ruchu tranzytowego możemy wyprowadzić z Warszawy. Jakie to ma znaczenie? Kluczowe. Miasto bez ciężarówek - od razu poprawia się jakość transportu i smog jest siłą rzeczy mniejszy" - przekonywał.

"Drugi element, związany z tzw. kopciuchami: są duże pieniądze europejskie, jest praca w samorządzie, żeby poprawić świadomość mieszkańców i trzeba po prostu wymienić stare piece na nowoczesne źródła ogrzewania. I to można, jeżeli byłaby duża determinacja jednostki samorządu terytorialnego, w przeciągu jednej kadencji można sprawić, że wymienimy wszystkie kopciuchy. I jakość powietrza się naprawdę od razu automatycznie poprawi, jeżeli będzie duża pomoc samorządu" - uznał Jaki.

"Trzeci element, związany z polityką przestrzenną: dzisiejsze nowoczesne miasta tak planują swoją przestrzeń, że widzą naturalne kliny powietrza; budują tak, aby widzieć naturalne kliny powietrza w zielonych miejscach, w lasach. Warszawa z czterech najważniejszych klinów powietrznych trzy już ma praktycznie zabudowane. Ostatni, który został, czyli Las Kabacki, także idzie w kierunku wysokiej zabudowy deweloperskiej" - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

"Zadaniem samorządu jest powstrzymanie tego, to znaczy wyznaczenie takich terenów, w których tradycyjna zabudowa mieszkaniowa może powstawać, ale również takich, gdzie są usługi, biura, miejsca zielone i parki - i to wszystko musi być zrównoważone" - zaakcentował.

Pytany, czy jego koncepcja budowy nowej, 19. dzielnicy wzdłuż rzeki nie przyczyni się do zablokowania przewietrzania Warszawy Jaki zaprzeczył, akcentując że ma to być "dzielnica budowana według nowych standardów, związanych z mądrym, zrównoważonym planowaniem przestrzennym".

Jak dodał, w dzielnicy tej miałyby powstawać "w miarę możliwości autonomiczne budynki, które będą samowystarczalne energetycznie", ma ona być "w pełni zielona (...) - czyli tworzymy zielone płuco Warszawy w centrum", docelowo można też będzie po niej poruszać się tylko transportem nisko- lub zeroemisyjnym.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE