ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Katowicki ZEC zwiększy wykorzystanie metanu i wzmocni współpracę z samorządami
21.09.2018r. 15:58

Należące do francuskiej grupy Dalkia Zakłady Energetyki Cieplnej (ZEC) w Katowicach zamierzają w najbliższych latach znacząco zwiększyć produkcję energii z metanu. Planują też wzmocnienie współpracy z samorządami w projektach dotyczących ciepłownictwa i zarządzania energią.

Zakłady Energetyki Cieplnej powstały ponad 20 lat temu poprzez wydzielenie infrastruktury energetycznej kilku kopalń ówczesnego Katowickiego Holdingu Węglowego. Od trzech lat spółka należy do grupy Dalkia, będącej częścią francuskiego koncernu EDF. W najbliższym czasie ZEC - podobnie jak inne polskie spółki grupy - zmieni nazwę, dodając do niej markę całej grupy - Dalkia.

Podczas zorganizowanych w piątek w stolicy Górnego Śląska IV Dni Energii Miasta Katowice, prezes ZEC Jacek Chodkowski przedstawił plany rozwoju spółki na najbliższe lata. Zadeklarował, że Polska jest kluczowym rynkiem dla dalszego rozwoju Dalkii w Europie i na świecie. W tym kontekście ZEC, wykorzystując swoją pozycję i zrealizowane już w konurbacji śląsko-dąbrowskiej projekty, chce dalej rozwijać się w regionie, oferując samorządom i przemysłowi rozwiązania dla poprawy efektywności energetycznej i zarządzania energią.

Wzorcowym - według spółki - przedsięwzięciem w tym zakresie jest zakończony niedawno w Sosnowcu projekt "Juliusz", zrealizowany na przykopalnianym osiedlu w tym mieście. Dzięki współpracy z samorządem w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego przeprowadzono (za ok. 8,5 mln zł) termomodernizację 22 wielorodzinnych budynków mieszkalnych i budynku żłobka, do mieszkań doprowadzono instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, odnowiono pomieszczenia służące wcześniej za składy węgla oraz doprowadzono do wszystkich ponad 500 mieszkań sieć ciepłowniczą. W efekcie zlikwidowano prawie tysiąc przestarzałych węglowych pieców, ograniczając emisję pyłów o ponad 81 ton rocznie, a emisję dwutlenku węgla o ponad 8 tys. ton.

"Ważną częścią tego projektu jest wprowadzony przez nas innowacyjny system zarządzania ciepłem na tym obszarze, w ramach którego przez osiem lat gwarantujemy określoną ilość ciepła, zużywanego w tym okresie przez mieszkańców, przy zachowaniu pełnego komfortu cieplnego" - wyjaśnił Chodkowski, wskazując, iż dzięki zaawansowanemu systemowi monitoringu i zarządzania, zadeklarowane parametry zużycia ciepła nie zostaną przekroczone, a mieszkańcy nie będą musieli więcej płacić za ciepło. System efektywności energetycznej zaprojektowała spółka zależna Matex Controls, która świadczy usługi IT w tym obszarze.

ZEC przewiduje znaczący wzrost rynku w najbliższym czasie i liczy na realizację podobnych projektów w innych miastach - także tam, gdzie spółka nie ma własnych źródeł ciepła.
Katowicka spółka zatrudnia obecnie blisko 320 osób, jej roczne obroty przekraczają 150 mln zł. Zajmuje się głównie produkcją i dystrybucją energii cieplnej, którą dostarcza m.in. do kopalń i zakładów przemysłowych; największym klientem jest Polska Grupa Górnicza. Oddziały firmy znajdują się w Katowicach, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej i Sosnowcu. ZEC dysponuje mocą blisko 620 megawatów cieplnych w czterech źródłach kogeneracyjnych i 11 zakładach produkcyjnych. Z roczną produkcją ciepła rzędu 3 mln gigadżuli firma ma ok. 8 proc. udziału w lokalnym rynku ciepła systemowego.

Obecnie - jak podał prezes Chodkowski - ok. 25 proc. wytwarzanej przez ZEC energii pochodzi z metanu, pozyskiwanego ze stacji odmetanowania kopalń. W kolejnych latach - we współpracy m.in. z Polską Grupą Górniczą - spółka zamierza znacząco zwiększyć wykorzystanie tego gazu. Obecnie w ZEC pracuje 11 silników zasilanych metanem, o łącznej mocy ponad 16 megawatów cieplnych i niespełna 16 megawatów elektrycznych. Rocznie spółka zagospodarowuje do produkcji ciepła i prądu ponad 27 mln m sześc. metanu.

Doświadczenia ZEC w zakresie zużywania metanu do produkcji energii elektrycznej w kogeneracji (czyli wraz z produkcją ciepła) są obecnie wykorzystywane we francuskim mieście Bethune, gdzie ok. 6,5 tys. odbiorców będzie niedługo korzystać z energii pochodzącej z metanu - w realizacji tego projektu uczestniczą eksperci katowickiego ZEC.

Grupa Dalkia, której częścią jest katowicki ZEC, należy do francuskiego koncernu EDF. Grupa jest operatorem 350 sieci ciepłowniczych w ośmiu krajach; ogrzewa ok. 2 mln mieszkań i dostarcza media do ok. 2 tys. odbiorców przemysłowych. Zatrudnia 15,5 tys. pracowników. Jej roczne obroty przekraczają 4 mld euro.

Strategicznym celem grupy Dalkia jest osiągnięcie do końca 2022 r. co najmniej 50-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych bądź energii odzyskanej w całości dostarczanego odbiorcom ciepła i prądu. Prezes ZEC potwierdził, że taki cel przyświeca również polskim spółkom Dalkii.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: x 21.09.2018r. 23:22
Działacie chłopaki ;)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: gość 21.09.2018r. 23:24
Prezes Chodkowski choć młody to doświadczony fachowiec! powodzenia!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE