ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ME: nie ma możliwości udostępniania przez PSE długoterminowych zdolności przesyłowych energii
28.09.2018r. 11:40

Nie ma obecnie możliwości udostępniania przez PSE długoterminowych zdolności przesyłowych energii - poinformował wiceminister energii Tadeusz Skobel, w odpowiedzi na interpelację poselską dot. możliwości wprowadzenia rozwiązań prawnych umożliwiających przemysłowi zakup energii w kontraktach terminowych bezpośrednio u zagranicznych dostawców.

Wiceminister energii Tadeusz Skobel odpowiedział, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne cyklicznie wykonują analizy i wyznaczają maksymalne, możliwe do udostępnienia dla potrzeb realizacji wymiany transgranicznej długoterminowe zdolności przesyłowe (roczne i miesięczne), a stosowne informacje w tym zakresie są publikowane na stronie internetowej PSE.

"Aktualnie wyniki przedmiotowych analiz wskazują, że nie ma możliwości udostępniania długoterminowych zdolności przesyłowych w formie pasma (produkt BASE) dla horyzontu miesięcznego oraz rocznego, których fizyczna realizacja byłaby możliwa przez OSP przy zachowaniu bezpieczeństwa pracy KSE i systemów połączonych. Udostępnianie przez PSE zdolności przesyłowych w długich horyzontach czasowych wiązałoby się bowiem z koniecznością stosowania przez OSP na dużą skalę kosztowych środków zaradczych. Mając na uwadze fakt, że koszty zastosowania tych środków zostałyby przeniesione przez taryfę przesyłową PSE, a tym samym obciążały wszystkich odbiorców końcowych w Polsce, takie działanie byłoby ekonomicznie nieuzasadnione" - napisał wiceminister.

Poinformował, że PSE, wraz z pozostałymi OSP regionu środkowowschodniej i środkowo-zachodniej Europy (region CORE), prowadzą intensywne prace nad opracowaniem metodologii skoordynowanego wyznaczania zdolności przesyłowych w horyzoncie długoterminowym, która ma spełniać wymagania wytycznych FCA (dotyczących długoterminowej alokacji zdolności przesyłowych). Zatwierdzenie metodologii jest przewidywane na początku 2019 r., a jej testy mają być przeprowadzane w pierwszej połowie 2019 r. w ramach prac OSP regionu CORE.

"Należyte skoordynowanie wyznaczania zdolności przesyłowych pozwoli na uwzględnienie wpływu poszczególnych transakcji na przepływy na wszystkich granicach regionu. W wyniku tego nastąpi znaczne ograniczenie przepływów nieplanowanych, co w konsekwencji, wraz z realizowanymi obecnie przez PSE inwestycjami sieciowymi w zachodniej części KSE, będzie skutkować wzrostem zdolności przesyłowych możliwych do udostępnienia uczestnikom rynku w horyzoncie długoterminowym" - podał Skobel.

Zaznaczył jednocześnie, że ewentualne udostępnianie przez PSE zdolności przesyłowych w horyzontach długoterminowych nie wpłynie na zwiększenie całkowitego wolumenu udostępnionych zdolności przesyłowych na granicach KSE.
"W przypadku nieudostępniania zdolności przesyłowych w długoterminowym horyzoncie czasowym, są one bowiem udostępnione w maksymalnym możliwym zakresie zapewniającym bezpieczną pracę KSE w krótszych horyzontach czasowych, tj. na rynku dnia następnego RDN i rynku dnia bieżącego RDB" - powiedział wiceminister.

Poinformował, że w okresie ostatnich 2 lat poziom udostępnianych zdolności przesyłowych w kierunku importu do Polski uległ istotnemu wzrostowi, a sumaryczny import okresowo przekraczał 2.000 MW.

Skobel podał, że cena za zdolności przesyłowe będzie zależeć od przewidywanej przez uczestników rynku relacji cen energii elektrycznej w obszarach rynkowych, pomiędzy którymi są udostępniane zdolności przesyłowe.

"Opierając się na regułach rynkowej wyceny ograniczonych zasobów należy przewidywać, że wartość zdolności przesyłowych będzie na poziomie różnicy cen energii elektrycznej w tych obszarach" - napisał Tadeusz Skobel w odpowiedzi na poselską interpelację.

Dodaj nowy Komentarze ( 15 )

KOMENTARZE ( 15 )


Autor: szpileczka 28.09.2018r. 14:51
Tzn. z Niemiec przez Polskę do Austrii możemy zawsze. Z Ukrainy dla polskich hutników już nie bardzo.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: anty-URE 28.09.2018r. 15:12
Celna wypowiedź i mądra ocena sytuacji. Nie ma możliwości udostępniania gdyż kolejni prezesi URE ignorowali od... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 11 | Najnowsza odpowiedź: 01-10-2018r. 10:18 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 28.09.2018r. 18:49
Kapitalizm w systemie el.en. jest taki sam, jak na kolei. Konkurować mają ze sobą koleje Dolnośląskie i Koleje... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ant 01.10.2018r. 10:16
Kiedy energia z państwowej sieci i od państwowych koncernów będzie już idiotycznie droga, a PSE nie pozwoli jej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 15 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE