ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Po raporcie IPCC we Francji przeważa sceptycyzm
09.10.2018r. 12:47

Po alarmistycznym raporcie oenzetowskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) w sprawie ocieplenia klimatycznego, we wtorkowych komentarzach we Francji sceptycyzm zdaje się być większy niż optymizm.

Komentarzom o poniedziałkowym raporcie IPCC towarzyszą prognozy, jak będzie wyglądała Francja, jeśli nie zmniejszy się znacząco emisji gazów cieplarnianych.

W dokumencie naukowcy, opierając się na sześciu tysiącach publikacji i dziesiątkach tysięcy uwag, dowodzą, że wzrost temperatury o 2 stopnie Celsjusza będzie miał katastrofalne skutki. Raport pokazuje, że ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5 stopnia C w porównaniu do epoki przedindustrialnej jest cały czas możliwe i dzięki temu można by uniknąć wielu tragicznych konsekwencji zmian klimatu.

Klimatolog Valerie Masson-Delmotte, która współprzewodniczyła grupie naukowej IPCC i ma w środę przedstawić francuskim senatorom wyniki raportu, powiedziała w wywiadzie dla radia France Info, że ograniczenie ocieplenia do 1,5 stopnia do roku 2050 zgodne jest z celami trwałego i zrównoważonego rozwoju, szczególnie jeśli chodzi o zlikwidowanie biedy. A to dlatego, że dzięki takiemu ograniczeniu miliony osób cierpiących biedę zostaną ochronione przed ekstremalnym zagrożeniem klimatycznym, na jakie narażeni byliby przy wzroście temperatury o 2 stopnie.

Jak twierdzi ekspertka, osiągnięcie tego celu "nie jest niemożliwe", ale wymaga bezprecedensowych zmian we wszystkich dziedzinach, nie tylko w energetyce. Aby to osiągnąć, należy doprowadzić do neutralności węglowej (tyle samo absorbowanego co emitowanego CO2) około 2040 roku, ale jeśli nic się nie zmieni, to ten wzrost temperatury może nastąpić już w 2040 roku - ostrzega klimatolog i dodaje, że albo ograniczymy ocieplenie, albo znosić będziemy stałe kryzysy klimatyczne, które będą bardzo kosztowne materialnie i społecznie.

Publiczny kanał TV5 pokazał prognozy dla Francji na 2050 rok. Zgodnie z tymi przewidywaniami wybrzeża oceaniczne kraju nie są całkowicie zalane, ale woda zagraża wielu miastom. Mieszkańcy wysp przeprowadzają się na kontynent, a groźba powodzi zmusza do całkowitej zmiany projektów planowania przestrzennego.
Według przedstawionego w telewizji obrazu w regionie paryskim i w Normandii mnożą się winnice. Z braku nawodnienia zniknęły natomiast wielkie pola kukurydziane na południowym zachodzie kraju, zastąpione niewielkimi działkami jarzynowymi. W tzw. spichlerzu zbożowym Francji, regionie Beauce w środkowej części kraju, nie ma już pszenicy. Natomiast coraz bardziej na północ przesuwają się sosny nadmorskie, przez wieki rosnące wyłącznie w pobliżu wybrzeża śródziemnomorskiego. W Alpach tylko na najwyższych zboczach można jeszcze jeździć na nartach.

Jeśli nie zwiększy się wysiłków, ta wizualizacja będzie rzeczywistością - zapewniał były wiceprezes IPCC Jean Jouzel.

"Sytuacja naszej planety pogarsza się szybciej niż przypuszczano" - powiedziała w wywiadzie dla tygodnika "L'Express" była negocjatorka porozumień paryskich w sprawie klimatu z 2015 roku, ekonomistka Laurence Tubiana.

Ekspertka zwraca uwagę, że "raporty specjalistów są przygotowywane według zrównoważonych modeli, w których łączy się scenariusze pesymistyczne z optymistycznymi". "Natomiast zjawiska klimatyczne, które obserwujemy, coraz szybcie wskazują na katastrofę" - dodała.

Według Tubiany, jeśli chodzi o Francję, to kraj ma wielkie opóźnienia w wykorzystywaniu odnawialnej energii i w modernizacji budownictwa. "W transporcie z paliwa dieslowskiego przechodzi się na benzynę zamiast bezpośrednio na napęd elektryczny. +Odwęglowienie+ gospodarki to przede wszystkim elektryfikacja konsumpcji" - radzi Tubiana, podkreślając, że chodzi o to, by zrobić to przy większym wykorzystaniu energii odnawialnej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE