ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowoczesna: Należy podjąć w Polsce debatę nt. zmian klimatycznych
09.10.2018r. 13:06

Należy w Polsce podjąć debatę nt. zmian klimatycznych; skutki wzrostu średniej globalnej temperatury będą bardziej dramatyczne, niż przewidywano - mówiła we wtorek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Dość umywania rąk, dość odwracania wzroku od globalnych problemów - dodała.

W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego w Incheon w Korei Płd. został opublikowany najnowszy raport IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) nt. globalnych wyzwań klimatycznych. Jego główna konkluzja jest taka, że wzrost średniej globalnej temperatury o 1,5 stopnia do końca wieku będzie miał znacznie poważniejsze skutki, niż sądzono wcześniej. Zatem tę właśnie wielkość należy traktować jako ostatni próg bezpieczeństwa, poza którym zmiany klimatyczne mogą stać się nieodwracalne. Wcześniej, m.in. w globalnym porozumieniu klimatycznym z Paryża z 2015 r., wskazywano 2 stopnie jako granicę bezpieczeństwa.

Raport będzie naukową podstawą do negocjacji na grudniowym szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach.

Według naukowców różnica 0,5 stopnia powoduje wymierne efekty. Szacuje się, że przy ociepleniu o 2 stopnie pokrywa lodowa Arktyki będzie się całkowicie topić co najmniej raz na dekadę, a przy 1,5 stopnia - już tylko raz na 100 lat. Różnica wzrostu poziomu mórz to natomiast 10 cm. Z raportu wynika, że aby zapobiec wzrostowi temperatury na świecie, państwa muszą zwiększyć swoje ambicje klimatyczne, ograniczyć emisję CO2.

Politycy Nowoczesnej odnieśli się do raportu nt. globalnych wyzwań klimatycznych na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie. Lubnauer zwracała uwagę, że skutki wzrostu średniej globalnej temperatury będą "dużo bardziej dramatyczne, niż dotychczas przewidziano". Wskazywała na to, że te globalne zmiany mają też wpływ na sytuację w Polsce. W tym kontekście mówiła m.in. o problemie suszy, która - jak podkreśliła - spowodowała "niesamowite" straty dla rolnictwa oraz o powodziach.

"Uważamy, że w tej sytuacji ważne jest, żeby podjąć debatę. Nowoczesna uważa, że należy wprowadzić ten temat, zmian klimatycznych, do debaty w Polsce" - zaznaczyła. "Dość już umywania rąk, dość już odwracania wzroku od globalnych problemów. Jeżeli (premier) Mateusz Morawiecki tak chętnie chwali się tym, że weszliśmy do grona 25. najbardziej rozwiniętych krajów świata, to najwyższy czas postępować, jak kraj rozwinięty, najwyższy czas poważnie porozmawiać o zagrożeniach klimatycznych oraz smogu" - powiedziała Lubnauer. Jak dodała, jej partia opowiada się za nowoczesnymi źródłami energii.

Posłanka Monika Rosa mówiła, ze jeśli "nie zmniejszymy emisji gazów cieplarnianych, to będziemy musieli przyzwyczaić się do zmian klimatu". "A to przyzwyczajanie się będzie bolesne i kosztowne" - stwierdziła. Zarzuciła rządowi, że ogranicza m.in. rozwój odnawialnych źródeł energii oraz zamiast przedstawić strategię polityki energetycznej, "buduje w sposób niezorganizowany kolejne elektrownie na węgiel".
Według Rosy, temat transformacji energetycznej musi w końcu pojawić się w debacie publicznej. "Temat zmian klimatu, polityki energetycznej dotyczy nas wszystkich (...). Chcemy realnej, dobrej debaty w Polsce - inaczej wszyscy będziemy dotknięci zmianami klimatu" - wskazała.

Sekretarz warszawskich struktur Nowoczesnej oraz doradca ds. ochrony środowiska sejmowego klubu partii Marek Szolc przypomniał, że jego ugrupowanie od dłuższego czasu pracuje nad zintegrowaną polityką energii. "Ta zintegrowana polityka energii pozwoli nam wprowadzić naszą energetykę w XXI wiek i wyciągnąć go z lat 60." - mówił. Podkreślił, że Nowoczesna chce pokazać drogę dojścia do transformacji energetycznej - najpierw do niskoemisyjnej, a docelowo bezemisyjnej gospodarki.

"Chcemy pokazać przede wszystkim, że ta transformacja to jest ogromna szansa, to nie jest obciążenie, to nie jest koszt, którego nie możemy ponieść. To jest możliwość dla naszego rynku pracy, żeby wykształcić świetnych specjalistów i stworzyć dobrej jakości miejsca pracy" - wskazał. Działacz Nowoczesnej zaznaczył, że partia ma nadzieję opublikować swoją strategię jeszcze w 2018 r.

Raport IPCC został przygotowany przez zespół liczący 91 naukowców z 40 krajów. Jego treść opiera się na sześciu tysiącu publikacji naukowych. Podczas konsultacji, naukowcy i rządy zgłosiły 42 tys. uwag i poprawek. Ostateczne brzmienie raportu przyjęto w drodze konsensusu.

IPCC to organizacja międzyrządowa działająca w obszarze nauk o klimacie. Panel został stworzony w 1988 r. przez Program Ochrony Środowiska ONZ i Światową Organizację Meteorologiczną. Głównym celem IPCC jest dostarczanie decydentom naukowo zweryfikowanych dowodów zmian klimatycznych i wskazywanie potencjalnych scenariuszy ograniczania skutków. IPCC w 2007 r. została uhonorowana - wraz z byłym wiceprezydentem USA Alem Gorem - Pokojową Nagrodą Nobla. W Polsce współpracę z IPCC koordynuje Ministerstwo Środowiska.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: CIEPLOWNIK 09.10.2018r. 15:19
Jedną ze skutecznych metod ograniczenia emisji gazów cieplarnianych jest rozbudowa sieci cieplnych i podłączanie do... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 09-10-2018r. 20:18 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE