ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MCA wzywa do zakończenia dyskryminacji uranowej
10.10.2018r. 15:33

Nowy raport przygotowany dla Minerals Council of Australia (MCA) odkrył, że australijska ustawa o ochronie środowiska i ochronie różnorodności biologicznej (EPBC) mogłaby zostać zmieniona, aby zapewnić traktowanie wydobycia uranu na równi z innymi surowcami, zmniejszając koszty i opóźnienia bez szkody dla ochrony środowiska.

Dokument strategiczny "Mining and the EPBC Act nuclear action trigger: A review of its rationale and operation" został przygotowany przez eksperta ds. oceny oddziaływania na środowisko Lachlana Wilkinsona z JBS & G Australia Pty Ltd. Stwierdził, że wpływ wydobycia uranu na środowisko jest zasadniczo taki sam, jak w przypadku wydobycia innych surowców i "specjalne traktowanie" uranu na mocy ustawy, co odzwierciedla rządowy pogląd, że wiąże się on ze szczególnym ryzykiem uzasadniającym wyższy poziom regulacji niż inne rodzaje wydobycia - nie jest uzasadnione.

Istnieją tylko dwa rodzaje ryzyka, które odróżniają wydobycie uranu od innych surowców, stwierdza raport: rozprzestrzenianie broni jądrowej i bezpieczeństwo radiacyjne. Rozprzestrzenianie broni jądrowej jest rozwiązywane za pośrednictwem szeregu międzynarodowych umów i przepisów, w tym ustawy o zakazie rozprzestrzeniania broni jądrowej z 1986 r.

Bezpieczeństwo radiacyjne - które nie jest wyjątkowe dla wydobywania uranu i wymaga zarządzania nim przy wydobywaniu innych surowców, takich jak piaski mineralne - jest jednym z najbardziej uregulowanych aspektów górnictwa, z krajowymi wytycznymi opartymi na najlepszych międzynarodowych praktykach i ugruntowanych systemach regulacyjnych na poziomie państwowym.

Włączenie wydobycia uranu i jego obróbki do "działania w obszarze jądrowym" w ramach EPBC nie jest zatem konieczne, aby zaradzić tym zagrożeniom, mówi raport. Istnieje "silny argument", aby usunąć go z tej grupy działań. Rząd powinien zmienić ustawę i jej regulacje, aby przepisy miały zastosowanie tylko wtedy, gdyby radiologiczne aspekty proponowanego działania mogły mieć znaczący wpływ na środowisko lub ograniczyć ocenę operacji wydobywania uranu wyłącznie do aspektów radiologicznych wniosku, a nie włączać w ten proces całą ocenę środowiskową.
"Wraz z drugim ustawowym dziesięcioletnim przeglądem ustawy EPBC, która ma się odbyć w przyszłym roku, nadszedł czas, aby zakończyć akt dyskryminacji uranu powodujący niepotrzebne opóźnienia i koszty dla projektów dotyczących uranu oraz przeszkadzający światowej klasy australijskiego przemysłu uranowego", powiedział dyrektor krajowy MCA Daniel Zavattiero. "Zgodnie z ustawą EPBC dwie kopalnie o identycznym wpływie traktowane są inaczej, tylko z powodu wydobywanego surowca".

"Australia może zreformować swoje przetwarzanie uranu zgodnie z ustawą EPBC - która wymaga, aby wszystkie projekty dotyczące uranu uzyskały federalną aprobatę środowiskową, bez względu na wielkość i wpływ - bez żadnych dodatkowych kosztów środowiskowych i pozwalają przemysłowi rozwijać się i tworzyć więcej miejsc pracy, jednocześnie produkując paliwo do generowania zero emisyjnej energii za granicą".

"Żadne federalne warunki środowiskowe w stosunku do projektów uranowych zatwierdzonych do tej pory nie odnosiły się do problemów związanych z uranem, które nie były jeszcze objęte procesem zatwierdzania przez państwo", dodał Zavettiero. "Ustawa EPBC powinna zostać zmieniona, aby usunąć utrudnienia dla naszych światowej klasy producentów, deweloperów i odkrywców uranu, którzy chcą mieć większy udział w rosnącym globalnym popycie".
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE