ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE przedstawia strategię na rzecz biogospodarki
11.10.2018r. 13:59

Rozwój i wzmocnienie sektorów wykorzystujących biotechnologie, większe wykorzystanie biomasy i odpadów, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej, a także ustanowienie platformy inwestycyjnej dla biogospodarki z budżetem 100 mln euro zapowiedziała w czwartek KE.

Środki te znalazły się w planie działania na rzecz rozwoju zrównoważonej biogospodarki o obiegu zamkniętym, którego celem jest zwiększenie wykorzystania naturalnych zasobów odnawialnych.

"Stało się oczywiste, że musimy dokonać zmiany systemowej, jeśli chodzi o sposoby, w jakie wytwarzamy, konsumujemy i wyrzucamy produkty" - oświadczył w środę w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności Jyrki Katainen.

Jak tłumaczył dzięki rozwijaniu biogospodarki można znaleźć nowe, innowacyjne sposoby zapewniania żywności, czystej wody i energii, które nie doprowadzą do wyczerpania zasobów biologicznych naszej planety. Na konferencji pokazywano przykłady bioproduktów, np. torebki mającej taką funkcję jak torebka plastikowa, ale wytworzonej z roślin.

KE podkreśla, że nowe podejście potrzebne jest w obliczu globalnych wyzwań takich jak zmiany klimatyczne, degradacja gleb i ekosystemów połączona z wysokim zapotrzebowaniem na żywność, czy energię.

Pierwszym z zestawów działań ma być uwodnienie potencjału biogospodarki przez rozwój i wzmocnienie sektorów wykorzystujących biotechnologie. Już teraz biogospodarka odpowiada za 8 proc. miejsc pracy w UE. Według szacunków KE przemysły z tego sektora mogą wytworzyć do miliona "zielonych" miejsc pracy do 2030 roku, zwłaszcza w obszarach wiejskich i przybrzeżnych. Przykładem może być budowa lokalnej biorafinerii, czy instalacji do lepszego przetwarzania śmieci organicznych.
"UE chce przodować w dziedzinie przekształcania odpadów, pozostałości i odrzutów w produkty wysokiej wartości, przyjazne dla środowiska chemikalia, pasze i tekstylia. Badania naukowe i innowacje odgrywają kluczową rolę w przyspieszaniu przejścia na zieloną gospodarkę w Europie i osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju ONZ" - zaznaczył komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas.

KE zapowiedziała, że stworzy "tematyczną platformę inwestycyjną" dla biogospodarki o obiegu zamkniętym, dysponującą budżetem w wysokości 100 mln euro. Jej celem ma być lepsze wprowadzanie na rynek innowacji opartych na biotechnologii oraz zmniejszenie ryzyka inwestycji sektora prywatnego w zrównoważone rozwiązania.

Bruksela chce m.in. ułatwić rozwój nowych zrównoważonych biorafinerii w całej Europie. Urzędnicy ocenili, że w niektórych regionach i państwach członkowskich, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej ogromny potencjał biomasy i odpadów nie jest w pełni wykorzystywany. KE chce opracować plan na rzecz zrównoważonych systemów żywnościowych i rolniczych, leśnictwa oraz bioproduktów, a także "ustanowić unijne narzędzie wspierania polityki dotyczącej biogospodarki".

KE chce ponadto zapoczątkować działania pilotażowe na rzecz rozwoju biogospodarki na obszarach wiejskich, przybrzeżnych i miejskich. Chodzi np. o odpowiednią gospodarkę odpadami i praktyki rolnicze sprzyjające pochłanianiu dwutlenku węgla przez glebę.

Biogospodarka obejmuje wszystkie sektory, w których wykorzystuje się zasoby biologiczne. Jest to jedna z największych gałęzi unijnej gospodarki, a w jej skład wchodzą sektory: rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa, żywności, bioenergii oraz bioproduktów. Według szacunków KE roczne obroty biogospodarki sięgają 2 bln euro. Zapewnia ona ok. 18 mln miejsc pracy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE