ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE CMS
CMS


KOMENTARZE CMS

Cała energia na giełdę?
11.10.2018r. 15:54

Piotr Ciołkowski, radca prawny i partner, kancelaria CMS
Piotr Prawda, adwokat w zespole energetycznym kancelarii CMS
9 października 2018 roku Rada Ministrów przyjęła opracowany przez Ministerstwo Energii projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Projekt wprowadza obowiązek sprzedaży przez wytwórców całej wyprodukowanej energii elektrycznej na giełdach towarowych lub rynkach regulowanych.

Obecnie obowiązujący poziom tzw. obliga giełdowego to 30%. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Energii, podniesienie tzw. obliga giełdowego do 100% ma na celu stabilizację cen energii elektrycznej oraz zwiększenie płynności i przewidywalności na rynku.

Projekt nowelizacji w zasadzie utrzymuje obecnie obowiązujące zwolnienia z obliga giełdowego. Obowiązek nie będzie zatem dotyczył m.in. energii elektrycznej dostarczanej do odbiorcy końcowego za pomocą linii bezpośredniej, wytworzonej w jednostkach o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej nie wyższej niż 50 MW, instalacji OZE lub w kogeneracji o średniorocznej sprawności przekraczającej 52,5%.

Projektodawcy dostrzegli również fakt, że długoterminowe umowy sprzedaży energii elektrycznej mogą służyć uzyskaniu i zabezpieczeniu finansowania inwestycji w nowe moce wytwórcze. W stosunku do jednostek wytwórczych, które rozpoczęły wytwarzanie energii elektrycznej po raz pierwszy po dniu 1 lipca 2017 roku, obligo giełdowe z mocy ustawy nie będzie miało zastosowania do energii sprzedawanej w ramach wykonywania długoterminowych zobowiązań wobec instytucji finansowych (chociażby same umowy sprzedaży energii elektrycznej zostały zawarte z podmiotami innymi niż instytucje finansowe) w związku z umowami o udzielenie finansowania inwestycji związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej. Podobnie, obligo giełdowe nie będzie dotyczyć energii elektrycznej sprzedawanej w ramach wykonywania długoterminowych zobowiązań wynikających z umów zawartych ze wspólnikami lub akcjonariuszami przedsiębiorstwa wytwarzającego energię elektryczną, którzy również są przedsiębiorstwami energetycznymi, w związku z finansowaniem typu korporacyjnego udzielonym na realizację inwestycji związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej. Jest to zmiana o tyle istotna, że w obowiązującym stanie prawnym, ewentualne zwolnienie z obliga giełdowego energii elektrycznej sprzedawanej w ramach umów zawartych w związku z finansowaniem inwestycji może nastąpić na podstawie decyzji Prezesa URE, który może, ale nie musi udzielić takiego zwolnienia.

Zgodnie z projektowanymi przepisami przejściowymi, nowy poziom obliga giełdowego nie znajdzie zastosowania do energii elektrycznej będącej przedmiotem umów zawartych do dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej, za wyjątkiem energii elektrycznej, fizycznie dostarczanej po dniu 31 grudnia 2018 roku i będącej przedmiotem umów między przedsiębiorstwami energetycznymi, które są częścią tego samego przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo. Nowe przepisy znajdą zatem zastosowanie do dużej części już zawartych kontraktów wewnątrzgrupowych w zakresie energii elektrycznej dostarczanej od początku 2019 roku. Projekt przewiduje również, że dotychczasowe decyzje Prezesa URE zwalniające wytwórców z obliga giełdowego pozostają w mocy.

Należy spodziewać się, że projekt ustawy zostanie w najbliższym czasie skierowany do Sejmu.
CMS
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

O CMS
CMS - to jedna z największych i najbardziej doświadczonych międzynarodowych kancelarii w Polsce, należąca do sieci CMS - szóstej na świecie pod względem liczby prawników.
W Polsce ponad 160 prawników CMS wspiera klientów usługami doradztwa prawnego i podatkowego we wszystkich obszarach prawa i sektorach gospodarki. Nasze zespoły w Warszawie i Poznaniu działają w ramach międzynarodowej sieci 74 biur zlokalizowanych w 42 krajach na całym świecie. Do naszych klientów należą zarówno międzynarodowe koncerny, jak i największe polskie przedsiębiorstwa oraz firmy rodzinne, instytucje finansowe i sektor publiczny. Dzięki specjalizacji sektorowej prawników CMS nasi klienci otrzymują kompleksową wiedzę o aktualnych wyzwaniach i trendach w danej branży, a także wsparcie zespołu, który rozumie specyfikę prowadzenia działań biznesowych w poszczególnych sektorach gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów regulowanych. Najważniejsze obszary doradztwa prawnego to: energetyka, infrastruktura i finansowanie projektów, fuzje i przejęcia, private equity, postępowania sporne i arbitraż, nieruchomości i budownictwo, finanse i bankowość oraz własność intelektualna i nowe technologie.

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Mecenas 11.10.2018r. 20:27
Szanowni Panowie, Warto pisać o zabójczo wysokich poziomach gwarancji pobieranych przez IRGiT Giełdy Energii. Warto... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 5 | Najnowsza odpowiedź: 12-10-2018r. 15:10 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kuku 12.10.2018r. 14:06
Hasło "wszystko na giełdę" to mogło być nośne w roku 2007, teraz mamy 2018 i neoliberalizm jest głęboko... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE