ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W sierpniu spadek o 9 proc. produkcji energii z OZE r/r
12.10.2018r. 05:41

W sierpniu br. produkcja energii elektrycznej w Polsce była niższa niż w lipcu i wyniosła 14 TWh. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku w sierpniu br. w Polsce wyprodukowano o 4 proc. więcej energii elektrycznej, a jej zużycie wzrosło o 3 proc. Produkcja energii elektrycznej z OZE w sierpniu zmniejszyła się o 9 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Saldo wymiany zagranicznej energii elektrycznej w sierpniu br. było dodatnie i wyniosło 272 GWh - wynika z publikacji Agencji Rynku Energii.

Produkcja energii elektrycznej

Jak wynika z danych ARE, w sierpniu br. produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła 14,1 TWh, co stanowiło wzrost o 4 proc. w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku. Wówczas to wyprodukowano nieco ponad 13,5 TWh. W porównaniu z produkcją energii elektrycznej w lipcu br., w sierpniu mieliśmy do czynienia ze spadkiem produkcji, który wyniósł ponad 100 GWh (dynamika 99,2 proc. m/m).

Produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego w sierpniu br. wynosiła 7,1 TWh, co oznacza wzrost o 4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017. Z węgla brunatnego wytworzono 4,2 TWh, czyli o 1 proc. energii elektrycznej mniej niż w lipcu 2017 r. Produkcja energii elektrycznej z OZE wyniosła blisko 1,4 TWh, co stanowiło spadek o 9 proc. w stosunku do roku 2017. W sierpniu br. znacznie wzrosła produkcja energii elektrycznej z gazu, co było związane z uruchomieniem Elektrociepłowni Włocławek. Produkcja energii elektrycznej z tego nośnika wynosiła 1,1 TWh, co oznacza wzrost o 81 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017.

Z kolei w porównaniu z produkcją energii elektrycznej w lipcu br., w sierpniu zmniejszyła się ona o ok. 1 proc. Z odnawialnych źródeł energii wyprodukowano o 4 proc. mniej energii, w węglu brunatnym o 8 proc. Wzrost produkcji energii elektrycznej zanotowano w węglu kamiennym (dynamika 103,4 m/m proc.), gazie (dynamika 109,3 m/m proc.) oraz elektrowniach szczytowo pompowych (dynamika 144,6 m/m proc.).

Produkcja energii elektrycznej z OZE

Produkcja energii elektrycznej z OZE w sierpniu 2018 r. wyniosła 1,4 TWh, wobec 1,54 TWh rok wcześniej, co stanowiło spadek o 9 proc. w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku oraz spadek o ponad 4 proc. w porównaniu z lipcem br. Udział energetyki odnawialnej w produkcji energii elektrycznej zmalał z ok. 10,3 proc. w lipcu br. do 10 proc. w sierpniu. Najwięcej energii elektrycznej z OZE powstało z wiatru oraz biomasy, natomiast najmniej z fotowoltaiki. Największą dynamiką w produkcji energii elektrycznej w sierpniu br. charakteryzowały się fotowoltaika (dynamika 177 proc. r/r) oraz biogaz (dynamika 110 proc r/r).
Krajowy bilans energii elektrycznej

W sierpniu 2018 r. Polska wyeksportowała ponad 1 TWh energii elektrycznej, a import do Polski wyniósł 1,3 TWh. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wzrósł zarówno eksport energii elektrycznej (dynamika 161 proc.) jak i jej import (dynamika 129 proc.). Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w sierpniu br. było dodatnie i wyniosło 272 GWh.

Import energii elektrycznej w sierpniu br., w porównaniu z lipcem wzrósł o blisko 43 proc., eksport natomiast o 33 proc. W efekcie saldo wymiany wzrosło z 137 GWh w lipcu br. do 272 GWh w sierpniu.

W materiale wykorzystano dane pochodzące z wydawnictwa Agencji Rynku Energii "Informacja Statystyczna o Energii Elektrycznej".


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE