ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski dla "Rz": Państwo powinno mieć prawo podejmowania decyzji dotyczących wykorzystania własnych zasobów energetycznych
12.10.2018r. 01:00

Między innymi na temat pakietu rozwiązań osłonowych dla odbiorców indywidualnych i przemysłowych w związku ze wzrostem cen energii oraz nowej polityki energetycznej , z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim rozmawiała "Rzeczpospolita".

Minister pytany był o wzrost cen energii. "Obecnie widać pewną stabilizację, a nawet spadek. Ministerstwo Energii stara się stworzyć warunki, by chronić rynek przed zaburzeniem stabilności. Dlatego zamierzamy wprowadzić tzw. 100-proc. obligo giełdowe, pozwalające na pełne urynkowienie cen rynku energii na rynku hurtowym" - odpowiedział Tchórzewski.

"Jesteśmy świadomi wagi problemów wynikających ze wzrostu cen energii. Planujemy wprowadzenie pakietu rozwiązań osłonowych dla obywateli i odbiorców przemysłowych, zwłaszcza w branżach energochłonnych. Mogą to być ulgi w różnych opłatach, a nawet rekompensaty z tytułu wzrostu cen emisji CO2" - powiedział minister.

Na pytanie o to, kiedy wprowadzona zostanie wyczekiwana polityka energetyczna, Tchórzewski odpowiedział: "Politykę energetyczną Polski (tzw. PEP) przygotowujemy równolegle z +Krajowym planem na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030+. Dokumenty przedstawiamy w tym samym czasie."

Pytany o priorytety związane z PEP wyjaśnił, że program określa wyzwania, które stoją przed polską energetyką w najbliższych dziesięcioleciach. Uwzględnia on założenie, że państwo odpowiada przed obywatelami za bezpieczeństwo w kwestii energii.
Dlatego, zdaniem ministra, państwo "powinno mieć prawo podejmowania decyzji dotyczących wykorzystania własnych zasobów energetycznych (...), a także wyboru najbardziej optymalnej struktury zaopatrzenia w energię". W tym kontekście zwrócił uwagę na przeprowadzoną w latach 2015-2017 reformę górnictwa węgla kamiennego.

"Mimo radykalnej zmiany struktury żaden górnik nie stracił pracy. Polskie górnictwo odzyskuje dobrą pozycję w Europie i na świecie, a energetyka węglowa systematycznie zmniejsza szkodliwe emisje" - przekonywał.

W rozmowie z ministrem "Rz" poruszyła też kwestie inwestycji w OZE oraz wsparcia dla kogeneracji. Według ministra Tchórzewskiego nowelizacja ustawy OZE sprawiła, że mamy coraz lepsze narzędzia prawne dla racjonalnego rozwoju tego sektora i przyczynia się do efektywniejszego wykorzystania tych źródłem. Jeśli chodzi o wsparcie dla kogeneracji, to system aukcyjny, który zamierza wprowadzić rząd, ma być ukierunkowany głównie na małe i średnie obiekty co ma pomóc samorządom w ograniczaniu tzw. niskiej emisji.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )


KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 50 12.10.2018r. 08:25
Brak strategii dla paliw i energii uruchomił w sektorze energii w zakresie wzrostu cen i spadku bezpieczeństwa... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 12-10-2018r. 15:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE