ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Katowicach powstaje największy system monitoringu jakości powietrza
12.10.2018r. 05:05

W Katowicach trwają prace nad uruchomieniem największego w Polsce systemu monitoringu powietrza w europejskim projekcie AWAIR - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Projekt obejmuje instalację stacji pomiarowych umożliwiających monitoring jakości powietrza oraz stacji informacyjnych w postaci ekranów multimedialnych. Do końca października będzie ich około 40. Łącznie zainstalowanych zostanie 127 stacji pomiarowych i 154 ekrany pokazujące stężenia PM10, PM2.5 oraz dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia. Instalacja i uruchomienie całego systemu pomiarowego zakończy się do 11 marca 2019 r. Koszt przedsięwzięcia to 590 tys. zł brutto - podaje "Puls Biznesu".

Stacje pomiarowe będą dostosowane do ich rozbudowy w przyszłości o kolejne elementy umożliwiające badanie stężenia innych parametrów środowiskowych, np. dwutlenku azotu. Stacje pomiarowe będą zainstalowane w wybranych przez miasto miejscach, m.in. przy żłobkach, przedszkolach, szkołach i innych budynkach zarządzanych przez miasto.
System monitoringu jakości powietrza będzie dostosowany do integracji z KISMIA (Katowickim Inteligentnym Systemem Monitoringu i Analiz), który wykrywa i alarmuje dyspozytorów o różnych zdarzeniach w mieście.

- W przyszłości dane z systemu AWAIR posłużą nam do prognozowania jakości powietrza w Katowicach na kolejne dni, z wykorzystaniem KISMIA, co pozwoli nam działać z wyprzedzeniem. To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili, czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to wcześniej zapowiedzieć, a także zdefiniować geograficznie. Pamiętajmy, że występują różnice w stężeniach pyłów - w zależności od dzielnicy czy warunków pogodowych. Zgodnie z umową, pierwsze czujniki powinny działać w listopadzie 2018 r., jeszcze przed rozpoczęciem Szczytu Klimatycznego COP 24 - powiedział cytowany przez "Puls Biznesu" Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE