ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG: rośnie zainteresowanie biletową usługą magazynowania gazu
12.10.2018r. 09:32

Już trzynastu importerów gazu podpisało z PGNiG umowy na korzystanie z usługi biletowej magazynowania w roku gazowym 2018/2019. Wolumen gazu objętego usługą wynosi ponad 385 000 MWh (ponad 34 mln m sześc.) - o ok. 15 000 MWh (ok. 1,5 mln m sześc.) więcej niż w ubiegłym roku.

Umowy weszły w życie z początkiem października 2018 roku. Gaz został zmagazynowany w instalacjach magazynowych zarządzanych przez Gas Storage Poland - operatora systemu magazynowania gazu w Polsce ustanowionego przez Urząd Regulacji Energetyki.

- Wzrost zainteresowania usługą biletową to dowód, że oferta PGNiG wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm działających na rynku gazu - powiedział Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. handlowych. - Zapasy gazu, które utrzymujemy w imieniu swoim oraz na rzecz innych firm, są gwarancją stabilności dostaw paliwa nawet w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych, więc zapewniają większe bezpieczeństwo energetyczne kraju - dodał.

PGNiG wprowadziło ofertę usługi biletowej w 2017 roku w związku z nowelizacją tzw. ustawy o zapasach, która nałożyła obowiązek utrzymywania zapasów gazu ziemnego na wszystkich importerów tego surowca. Usługa jest realizowana w modelu "one stop shop", co oznacza, że PGNiG zapewnia zainteresowanym Klientom możliwość dopełnienia wszystkich wymogów formalnych i informacyjnych związanych z utrzymywaniem zapasów.
Obowiązek utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu wynika z Ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym. Zgodnie z ustawą, do utrzymywania obowiązkowego zapasu gazu ziemnego zobowiązane są przedsiębiorstwa wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu gazem ziemnym z zagranicą i odbiorcy końcowi dokonujący przywozu gazu ziemnego z zagranicy.

Importerzy mogą wypełniać obowiązek magazynowania gazu samodzielnie lub w ramach usługi biletowej (powierzającej wykonanie obowiązku podmiotowi trzeciemu). Zapasy należy magazynować w Polsce lub na terytorium UE.

Uruchomienie zapasu obowiązkowego gazu zgromadzonego przez importera następuje wyłącznie na polecenie ministra właściwego ds. energii. Przyczynami uruchomienia zapasów obowiązkowych gazu mogą być zakłócenia w dostarczaniu gazu ziemnego do systemu gazowego, awaria sieci gazowej lub nieprzewidziany wzrost zużycia gazu ziemnego. Celem uruchomienia zapasów jest utrzymanie niezakłóconych dostaw gazu do odbiorców, w tym także do gospodarstw domowych.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: klient 12.10.2018r. 11:26
jak sie ma na coś monopol, to i klient się znajdzie;-)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE