ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska firma opatentowała nowy sposób wytwarzania modułów fotowoltaicznych
12.10.2018r. 11:40

Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej udzielił spółce ML System patentu na sposób wytwarzania modułów fotowoltaicznych z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych - podała spółka w komunikacie.

Technologia kropki kwantowej zastosowana w patencie firmy ML System pozwala na produkcję transparentnych ogniw fotowoltaicznych i może być zastosowane na powierzchni okien czy przeszkleń na budynkach.

Jak podkreśl spółka kropki kwantowe absorbują więcej energii i w szerszym zakresie aniżeli najbardziej popularny półprzewodnik w fotowoltaice - krzem, a ponadto nie tracą sprawności z upływem czasu i są odporne na warunki atmosferyczne i przede wszystkim mogą być zupełnie transparentne. Dotychczas przeszkodą w rozwoju tej technologii były nanometryczny rozmiar kropki kwantowej, ale według ML System ta przeszkoda dzięki m.in.: mikroskopii elektronowej nie stanowi już barier, a postęp technologiczny pozwala na wykorzystywanie i aplikację nowych materiałów.

Jednocześnie spółka wyjaśnia, że transparentna szyba fotowoltaiczna będzie umożliwiała nie tylko wytwarzanie energii elektrycznej, ale będzie mogła również emitować światło w dowolnym kolorze. Dzięki zastosowaniu kropek kwantowych możliwe będzie całkowite wycięcie szkodliwego promieniowania UV oraz ograniczenie ilości promieniowania IR docierającego do pomieszczenia. Ponieważ kropki kwantowe są bardzo małe, ich zastosowanie niemalże nie zmieni wagi samej szyby, a zatem nie ma potrzeby modyfikacji już istniejących konstrukcji.

- Przyznanie patentu jest kolejnym krokiem do wdrożenia do masowej produkcji szyb z powłoką z kropek kwantowych, które zrewolucjonizują przemysł budowlany i transportowy. Nasz produkt to przezroczysta szyba, zamieniająca szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone na energię elektryczną, która może służyć np. do zasilania klimatyzacji lub akumulatorów samochodowych - powiedział Dawid Cycoń, prezes ML System.
Zarząd ML System liczy, że szyby z powłoką z kropek kwantowych znajdą szerokie zastosowanie w realizacjach zagranicznych. Spółka ujawnia, że prowadzi obecnie zaawansowane rozmowy z partnerem spoza Polski, który rozważa wdrożenie tego rozwiązania.

- Obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania ofertą ML System ze strony podmiotów zagranicznych. Do grona potencjalnych odbiorców naszego szerokiego portfolio produktowego dołączyła właśnie Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Liczymy, że wartość eksportu będzie systematycznie rosnąć - podsumowuje Dawid Cycoń.

Na przełomie maja i czerwca 2018 r. spółka przeprowadziła pierwszą ofertę publiczną akcji, pozyskując od inwestorów 34,6 mln zł na dalszy rozwój biznesu. W I półroczu 2018 r. firma wypracowała 41,3 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 5,9 mln zł EBITDA, co oznacza wzrost rok do roku odpowiednio o 95-proc. i 28 proc. W analizowanym okresie zysk netto wyniósł 1,5 mln zł, co jest wartością zbliżoną do odnotowanej
w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Aktywni Polacy 12.10.2018r. 22:24
Do Pana Premiera? Jak zagospodaruje nasz kraj taki dobry polski wynalazek? A kiedy i gdzie będzie szeroka oferta... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: prostak 15.10.2018r. 11:32
czy ktoś z UP potrafi wyjaśnić jak działają kwanty a w szczególności kropki?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE