ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kasprzak: Ceny gazu utrzymają się w trendzie wzrostowym
12.10.2018r. 12:22

Biorąc pod uwagę poziom cen i litość dostępnego na rynku europejskim gazu, można powiedzieć, że surowiec jest najdroższy w historii - powiedział Piotr Kasprzak, prezes Hermes Energy Group (HEG), na konferencji prasowej. Dodał, że spółka oczekuje utrzymania się tego trendu w przyszłym roku.

Z przygotowanej przez HEG analizy wynika, że wzrost cen jest przede wszystkim pochodną rosnącego popytu na gazu.

"Trend wzrostowy zużycia gazu na świecie związany jest z tendencją do przestawiania produkcji energii na źródła bardziej przyjazne środowisku. Zmiany te możemy w zauważyć głównie w Europie i Azji (zwłaszcza Chiny), gdzie kraje intensyfikują walkę z zanieczyszczeniem powietrza, budując nowe elektrownie i elektrociepłownie wykorzystujące błękitne paliwo" - podano w prezentacji, podsumowującej rok gazowy 2017/2018 i przedstawiającej prognozy na kolejne 12 miesięcy.

Z analiz HEG wynika, że zużycie gazu na świecie rosło w ostatnich latach w tempie ok. 3 proc. rocznie, a w Europie zwiększa się o ok. 4 proc.

(600x389)
(600x392)

"Trendy na polskim rynku gazu są odzwierciedleniem trendów europejskich i światowych. Również nad Wisłą częściej wybiera się bardziej ekologiczne źródła energii. Przykładem może być EC PKN Orlen we Włocławku, której rozruch zaczął się w grudniu 2015 roku, a została w pełni przekazana w czerwcu 2017 roku, stając się jednocześnie jednym z największych odbiorców gazu w Polsce" - napisano w analizie.

Tegoroczne zużycie gazu w Polsce HEG oszacował na 17 mld m sześc., co oznacza wzrost o 8,3 proc. w porównaniu do 2017 roku.

(600x355)

Jednocześnie wzrosła cena surowca. Jeszcze we wrześniu 2016 roku gaz na można było kupić na Towarowej Giełdzie Energii po 72 zł/MWh. We wrześniu tego roku dostawy gazu na 2019 rok można było sobie zapewnić po 118,8 zł/MWh.
(600x378)

"Cena gazu jest skorelowana z ropą naftową, notowaniami uprawnień do emisji CO2 i ceną energii elektrycznej. Oczekujemy kontynuacji trendu wzrostowego" - mówił Piotr Kasprzak.

Prezes HEG zwrócił uwagę, że na poziom cen gazu w Polsce, poza uwarunkowaniami globalnymi, mają wpływ także regulacje.

"Rynek jest domykany (chodzi o umocnienie pozycji dominującego na rynku PGNiG - przyp. PAP) w sposób bezpardonowy. Wprowadzona na początku ubiegłego roku gazowego ustawa o magazynowaniu w zdecydowanie negatywny sposób wpłynęła na poziom cen w Polsce, powiększając spread w stosunku do rynku niemieckiego. W ten sposób ograniczamy procesy wolnorynkowe i konkurencyjność gospodarki, nie zwiększając jednocześnie bezpieczeństwa energetycznego" - ocenił Kasprzak.

W jego opinii, wyższe ceny odczują przede wszystkim odbiorcy biznesowi - w większym stopniu krajowe przedsiębiorstwa, co często jest efektem braku odpowiedniej polityki zakupowej.

"Bardzo często obserwujemy nawet w dużych krajowych firmach brak zdefiniowanej polityki zakupowej. Zagraniczne przedsiębiorstwa w znacznym stopniu kupowały gaz na przyszły rok, mimo rosnących cen. Krajowe firmy dużo częściej liczyły na to, że skoro ceny latem rosną, to później będą spadały. Teraz znajdują się w sytuacji, że muszą kontraktować gaz w dużych ilościach po jeszcze wyższych cenach. Mogą oczywiście kupować surowiec na bieżąco, biorąc na siebie ryzyko dalszego wzrostu cen" - mówi Kasprzak.

HEG ma 45 tys. klientów. Szacuje, że dostarcza gaz do ok. 7 proc. końcowych odbiorców. Po trzech kwartałach roku obrotowego, zakończonych w czerwcu, miała 3 mld zł przychodów.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: antymonopol 12.10.2018r. 15:55
Dopóki nie zdemonopolizuje się rynku gazu to zawsze będziemy mieli zawsze wysokie ceny gazu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Natan 15.10.2018r. 07:47
A w 2013 i 2014 roku jakie były ceny?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE