ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Holendrzy szykują aukcję dla offshore bez subsydiów
12.10.2018r. 12:35

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Holendrzy szykują już drugą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej, w której inwestorom nie zostaną zagwarantowane preferencyjne stawki za energię. Jednak w przypadku inwestycji w holenderskim offshore koszty przyłączenia morskich wiatraków ma wziąć na siebie operator systemu przesyłowego.

Pierwszą aukcję bez subsydiów dla morskiej energetyki wiatrowej Holendrzy przeprowadzili w tym roku. W jej wyniku szwedzki koncern energetyczny Vattenfall zyskał prawo do realizacji morskich wiatraków o łącznej mocy 700-750 MW, które mają stanąć w strefach Kust Zuid 1 i 2, na obszarze 356 km2 i w odległości 22 km od holenderskiego wybrzeża.

Sprzedaż energii nie zostanie objęta żadnymi rządowymi gwarancjami i preferencjami, jednak Holendrzy zagwarantują inwestorowi, że koszty przyłączenia morskich wiatraków poniesie operator sieci przesyłowych TenneT.

Infrastruktura przesyłowa ma być gotowa do połowy 2021 r., natomiast uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w ciągu 5 lat, czyli do roku 2022.

Po tamtej aukcji holenderski rząd zapowiedział kolejne aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej, nie wykluczając jednak, że zaoferuje inwestorom inne warunki sprzedaży energii.

Wygląda jednak na to, że inwestorzy chcący postawić u wybrzeży Holandii kolejne wiatraki, znowu będą musieli zaakceptować sprzedaż energii wyłącznie na warunkach wynegocjowanych na rynku.

Holenderskie władze szykują się teraz do przeprowadzenia kolejnej aukcji bez subsydiów. Miałaby się ona odbyć na początku 2019 roku. Obecnie w tym zakresie kończą się publiczne konsultacje, a rządowe regulacje mają być gotowe do końca października.

W ramach następnej aukcji holenderskie władze zaoferują możliwość budowy wiatraków o łącznej mocy około 700 MW w strefach określonych jako Hollandse Kust 3 i 4.
Pierwsze dwie aukcje dla offshore w Holandii - w każdej do podziału było 700 MW - odbyły się w 2016 r. Jedną wygrał duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy), a drugą konsorcjum Shell i holenderskiego koncernu energetycznego Eneco.

Holendrzy mają przeprowadzić na razie 5 aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, w każdej udostępniając po 700 MW, dzięki którym mają powstać do roku 2023 morskie wiatraki o łącznej mocy 3,5 GW, obok już istniejących w holenderskiej części Morza Północnego wiatraków o mocy ok. 1 GW.

Cel wyznaczony przez holenderski rząd do roku 2020 to budowa potencjału lądowych farm wiatrowych na poziomie 6 GW, a także uruchomienie do 2023 r. morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 4,5 GW. Na koniec ubiegłego roku potencjał wiatrowy Holandii wynosił ok. 4,34 GW.

Aby zoptymalizować przesył energii z morskich farm wiatrowych, działający w Holandii operator systemu przesyłowego TenneT planuje już w ramach projektu o nazwie "IJmuiden Far Offshore" budowę sztucznej wyspy, która pomieści infrastrukturę energetyczną konieczną do obsługi morskich wiatraków, a która ponadto będzie stanowić bazę dla firm obsługujących morskie wiatraki. Planowana jest na niej nawet budowa instalacji do przetwarzania nadwyżek energii elektrycznej w wodór.

- Oczekuje się, że po roku 2030 sytuacje, w których podaż energii elektrycznej będzie przewyższać popyt, będą występować bardzo często. To wymaga dalszej transformacji w kierunku zrównoważonego systemu, w którym elektryfikacji zostaną poddane ogrzewanie budynków, mobilność i transport. Konwersja energii elektrycznej w wodór to możliwość, która zasługuje na różne badania - komentuje TenneT w kontekście budowy instalacji do produkcji wodoru w ramach projektu "IJmuiden Far Offshore".

TenneT zakłada, że budowa tej wyspy pozwoli ponadto zebrać doświadczenie w zakresie budowy po roku 2030 jeszcze większych wysp na Morzu Północnym, które zwiększą możliwości budowy morskich wiatraków i zoptymalizują wykorzystanie produkowanej przez nie energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ghg 12.10.2018r. 14:28
To co w tych aukcjach jest sprzedawane? Skoro nie wymaga "wsparcia" to po co aukcja? Niech inwestor zbierze... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 12-10-2018r. 15:49 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE