ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Łukaszenka i Putin spotkali się na Forum Regionów w Mohylewie
12.10.2018r. 17:41

Prezydenci Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin spotkali się w piątek w Mohylewie na wschodzie Białorusi, gdzie trwa V Forum Regionów Białorusi i Rosji. W tle kolejnego spotkania prezydentów pozostają nierozstrzygnięte kwestie sporne w relacjach ich krajów.

Poprzednie spotkanie w Soczi 21 września "przyniosło istotne rezultaty, jeśli chodzi o odblokowanie tych problemów, które istniały między dwoma krajami" - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w Mohylewie, dodając, że trwa obecnie "zatwierdzanie ustaleń".

Wskazał, że chodzi m.in. o dostawy produktów naftowych z Rosji na Białoruś, a także o transfery równowartości ceł eksportowych za rosyjską ropę, do których zobowiązała się Moskwa w ramach ustalonego w 2017 r. schematu rozliczeń za surowce.

Po spotkaniu prezydenci wzięli udział w Forum Regionów, jednak nie odnieśli się konkretnie do problemów w relacjach dwustronnych.

W tle kolejnego spotkania Łukaszenki i Putina pozostają nieuregulowane kwestie sporne między Mińskiem i Moskwą, dotyczące m.in. dostaw surowców i rozliczeń za nie, problemów w handlu produktami rolnymi.

W piątek białoruski wicepremier Ihar Laszenka powiedział dziennikarzom w Mohylewie, że Rosja przelała na konta Białorusi zaległe od lipca 260 mln dol. w ramach schematu rozliczeń za ropę i gaz.
Minister finansów Rosji Anton Siłuanow poinformował z kolei, że trwają rozmowy na temat formy i rozmiaru zrekompensowania Białorusi tzw. manewru podatkowego, polegającego na likwidacji ceł eksportowych ze sprzedaży ropy i zastąpieniu ich podatkiem od wydobycia.

"Przeprowadzenie tej zmiany podatkowej w sferze naftowo-gazowej pozbawi Białoruś ukrytej dotacji" - wskazał Siłuanow. Dodał, że Mińsk, kupując od Moskwy bezcłową ropę i produkty naftowe, otrzymuje roczną "ukrytą dotację" w wysokości 2 mld dol. Do 2024 r. ta dotacja "się wyzeruje".

Siłuanow mówił również o tym, że w 2019 r. Rosja rozpatrzy kwestię udzielenia Białorusi kredytu na refinansowanie wcześniejszej pożyczki w wysokości 630 mln dol.

Eurazjatycki Bank Rozwoju poinformował w piątek rano o przekazaniu Białorusi szóstej transzy kredytu ze środków Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju w wysokości 200 mln dol. Wypłata ta była wstrzymywana od kilku miesięcy, zdaniem ekspertów - pod wpływem Moskwy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE