ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Opole. Kukiz'15 chce ciepła z elektrowni dla Opola
12.10.2018r. 18:04

Około 200 mln zł miałby kosztować ciepłociąg z elektrowni Opole do sieci miejskiej ogrzewającej stolicę regionu. Inicjatywę w tej sprawie zgłosił Łukasz Gruca, kandydat na radnego Opola z listy Kukiz'15.

Podczas piątkowej konferencji prasowej Gruca przypomniał, że od początku istnienia elektrownia Opole miała dostarczać ciepło do stolicy regionu. Mimo budowy przez państwo kolejnych dwóch bloków za około 11 mld zł, ciepło dla mieszkańców Opola produkuje spółka Energetyka Cieplna Opolszczyzny, gdzie 53 proc. akcji ma miasto Opole, a drugim znaczącym akcjonariuszem, z blisko połową akcji, jest niemiecki E.ON.

"Rosną ceny węgla, a wraz z nimi pójdą ceny ciepła. Dodatkowo rosną ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla, co też znajdzie przełożenie w cenach ciepła. Dlatego powinniśmy pomyśleć o podłączeniu sieci miejskiej do elektrowni Opole, co pozwoliłoby na uzyskanie niższych cen ciepła i ochronę środowiska, ponieważ ciepło w elektrowni może być produkowane niejako w formie odpadu przy produkcji prądu" - wyjaśnia Gruca.

Według jego szacunków, koszt budowy ciepłociągu łączącego elektrownię z siecią miejską to około 200 mln zł. Inwestycja powinna się jednak stosunkowo szybko zwrócić, biorąc pod uwagę efektywność nowoczesnych bloków i możliwość redukcji zanieczyszczeń z mających już kilkadziesiąt lat kotłów eksploatowanych obecnie przez ECO.
Zdaniem Leszka Danielewicza, który także kandyduje do rady miasta Opole z list Kukiz,15', zyski z ECO, zamiast być wypłacane w formie dywidendy udziałowcom, powinny być inwestowane na terenie miasta, np. w rozbudowę sieci i przyłączenie do niej kolejnych budynków w mieście po preferencyjnych cenach.

"Spółka generuje rocznie zysk na poziomie 30 mln zł. Gdyby z tego wyasygnowano chociażby cztery miliony, to sto kamienic, w których obecnie pali się węglem, otrzymałoby ekologiczne i bezpieczne ogrzewanie" - powiedział Danielewicz.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: no nie? 12.10.2018r. 18:42
Ale numer - słyszałem o tym już w 2006 roku..ciekawe dlaczego jeszcze tego nie zrobili?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zainteresowany 15.10.2018r. 08:55
Czy pan kandydat przedstawił analizę ekonomiczną?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE