ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: zwiększenie własnej produkcji PGNiG na szelfie norweskim to element szerszego planu
18.10.2018r. 14:44

Zwiększenie własnej produkcji gazu na Szelfie Norweskim to element szerszego planu - powiedział w czwartek w Siedlcach pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

W jego opinii produkcja gazu i ropy naftowej na Szelfie Norweskim ma "fundamentalne znaczenie" dla "trwałości i istnienia tej spółki". Czwartkową informację o tym, że spółka zależna PGNiG - PGNiG Upstream Norway AS podpisało umowę z norweskim Equinor Energy (d. Statoil) na odkupienie ich udziałów w złożu Tommeliten Alpha ocenił jako ważny krok w realizacji szerszego planu.

"PGNiG dysponuje dużą liczbą koncesji na Szelfie, zwiększa produkcję gazu, ale i ropy naftowej. To element całego dużego planu, który istnieje między PGNIG, Gaz - Systemem (operatorem systemu przesyłu gazu - PAP), Ministerstwem Energii i Pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej struktury energetycznej. Budujemy gazociąg z Szelfu. (Gazociąg - PAP) Baltic Pipe będzie zasilany przez PGNiG zarówno z własnej produkcji (na Szelfie Norweskim - PAP) jak i zakupów. Im więcej PGNiG będzie miało "własnej produkcji, tym bardziej będzie to ekonomicznie uzasadnione i korzystne" - ocenił Naimski w kuluarach Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach.

Pełnomocnik zaznaczył też, że PGNiG, które na norweskim szelfie posiada 20 koncesji, uważany jest za "bardzo dobrą" spółkę. "Jest nie tylko uczestnikiem kapitałowym, ale też przygotowuje się do roli operatora na tamtejszych złożach" - powiedział.
Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach. Ma zostać uruchomiony w 2022 r.

System Baltic Pipe składa się z pięciu elementów - połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu gazu przez Danię, budowy tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.

Naimski powiedział w czwartek, że decyzja inwestycyjna dla Baltic Pipe między duńskim operatorem systemu przesyłu gazu Energinetem a polskim Gaz-Systemem zostanie podpisana na przełomie listopada i grudnia br.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE