ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PE apeluje o redukcję gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r.
25.10.2018r. 15:19

Na kilka tygodni przed rozpoczęciem konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach Parlament Europejski zaapelował w czwartek o dalszą redukcję emisji gazów cieplarnianych przez UE. Chce, by były one zmniejszone o 55 proc. do 2030 r.

Tekst rezolucji przyjętej 239 głosami za, przy 145 przeciw i 23 wstrzymujących się może być nie w smak polskiemu rządowi. Ministerstwo środowiska i polscy dyplomaci zabiegali bowiem o to, by we wszelkich dokumentach czy mandatach na rozmowy do Katowic, które są wypracowywane w Brukseli, nie było wskazywania na konieczność zwiększania ambicji redukcyjnych.

Warszawa obawia się, że dyskusja na ten temat mogłaby zagrozić osiągnięciu w ogóle jakiegokolwiek porozumienia. Tymczasem w Katowicach planowane jest przyjęcie decyzji wdrażających historyczne porozumienie paryskie. Ta zawarta w 2015 r. międzynarodowa umowa jest pierwszą, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.

Przyjęta przez eurodeputowanych rezolucja nie ma wiążącej mocy prawnej, ale jest aktem politycznym, wskazującym na oczekiwania wobec innych instytucji unijnych. Europosłowie podkreślili w niej, że wszystkie polityki UE powinny być ściśle powiązane z długoterminowymi celami klimatycznymi określonymi w porozumieniu paryskim.

Jednocześnie wskazali, że obecne zobowiązania przyjęte w ramach globalnego układu ograniczyłyby globalne ocieplenie jedynie do wzrostu temperatury o około 3,2 stopnia Celsjusza i nie zbliżyłyby się nawet do celu obniżenia wzrostu do 2 stopni.

W Paryżu ustalono, że podjęte zostaną działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie o 2 stopnie Celsjusza - a w razie możliwości 1,5 stopnia - wyższym niż średnia temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

Eurodeputowani uważają, że globalny wpływ wzrostu temperatury o 2 stopnie byłby głęboki i najprawdopodobniej nieodwracalny, ale można by go uniknąć, dążąc do osiągnięcia ambitniejszego celu 1,5 stopnia. Przekonują, że odpowiednie rozwiązania technologiczne są już dostępne i coraz bardziej konkurencyjne cenowo.
Parlament wezwał wszystkie strony porozumienia paryskiego, włącznie z UE, do zaktualizowania swoich zobowiązań do 2020 roku, co zlikwidowałoby lukę przeszkadzającą w realizacji celów umowy z francuskiej stolicy. Deputowani są zdania, że UE powinna dążyć do osiągnięcia redukcji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. Obecny wypracowany po bardzo długich negocjacjach cel na 2030 r. wynosi 40 proc. Dla polskiej gospodarki, która w dużej mierze oparta jest na węglu, stanowi on już teraz bardzo duże wyzwanie.

Eurodeputowani wezwali też Komisję Europejską i państwa członkowskie do przygotowania wkładu w redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2020. Ma on zostać przedstawiony na podsumowaniu podczas COP24 w Katowicach.

W rezolucji zwrócono ponadto uwagę, że unijny budżet powinien być spójny ze zobowiązaniami międzynarodowymi dotyczącymi walki ze zmianą klimatu. Z kolei budżet długoterminowy na lata 2021-2027 powinien być - wg PE - skoncentrowany na celach klimatycznych i energetycznych. "Udział wydatków związanych z klimatem należy jak najszybciej zwiększyć z 20 do 30 proc., a wszystkie pozostałe wydatki powinny być zgodne z wymogami porozumienia paryskiego" - zaapelowali eurodeputowani.

Ich zdaniem UE powinna również ustanowić specjalny automatyczny mechanizm finansowania publicznego zapewniający dodatkowe i proporcjonalne wsparcie sprawiedliwego udziału UE w międzynarodowym wysiłku finansowym w walce ze zmianą klimatu, w wysokości 100 mld dolarów.

Na ubiegłotygodniowym szczycie UE przywódcy unijni udzielili pełnego wsparcia Polsce w organizacji konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach. Jak podkreślili, musi ona zaowocować przyjęciem ambitnych i kompleksowych zasad wykonawczych do porozumienia paryskiego.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Loża_Szyderców 26.10.2018r. 11:15
To już nawet nie jest głupota
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE