ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAEA szkoli z bezpieczeństwa informatycznego obiektów jądrowych
26.10.2018r. 08:47

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) uruchomiła nowy kurs szkoleniowy w zakresie ochrony obiektów jądrowych przed atakami informatycznymi.

Na początku bieżącego miesiąca w laboratorium Idaho National Laboratory (INL) przeprowadzony został inauguracyjny kurs bezpieczeństwa informatycznego obiektów jądrowych Protecting Computer-Based Systems in Nuclear Security Regimes, opracowany przez MAEA wspólnie z amerykańską agencją bezpieczeństwa jądrowego National Nuclear Security Administration należącą do Departamentu Energii (US Department of Energy - DOE).

W dwutygodniowym kursie udział wzięło 37 uczestników z 13 krajów, których przeszkolono w zakresie najlepszych praktyk w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na makietach najnowocześniejszych systemów cyfrowych stosowanych w obiektach jądrowych, które zapewniają bezpieczeństwo pracy, są wykorzystywane do ochrony fizycznej, kontroli i ewidencji materiałów promieniotwórczych oraz ochrony wrażliwych informacji.

Na potrzeby kursu, eksperci od spraw cyberbezpieczeństwa z MAEA i krajowych laboratoriów należących do DOE - Idaho National laboratory, Pacific Northwest National Laboratory i Los Alamos National Laboratory - zaprojektowali środowisko szkoleniowe, które było repliką sprzętu stosowanego zwykle w elektrowni jądrowej.
"Każdy, kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo jądrowe musi rozumieć i mieć gruntowną wiedzę na temat luk w zabezpieczeniach systemów informatycznych - musi wiedzieć, jak zapobiegać i ograniczać skutki ewentualnych cyberataków na te systemy" stwierdza Raja Adnan, dyrektor departamentu bezpieczeństwa jądrowego w MAEA. "MAEA oferuje szereg kursów szkoleniowych z bezpieczeństwa informatycznego, aby mieć pewność, że rządy i różne organizacje odpowiedzialne za bezpieczeństwo mają niezbędne narzędzia techniczne, prawne oraz inne środki do walki z wysoko wykwalifikowanymi przeciwnikami".

MAEA zleciła austriackiemu instytutowi technicznemu Austrian Institute of Technology opracowanie specjalnej, wirtualnej platformy szkoleniowej, która ma symulować bardzo wrażliwe przemysłowe systemy sterowania. Platforma o nazwie Cyber Range umożliwia symulowanie i testowanie nowych technologii, narzędzi i procesów mających na celu ochronę przed zagrożeniami informatycznymi. Umożliwia ona prowadzenie szkolenia w realistycznym środowisku i została opracowana w odpowiedzi na rosnącą cyfryzację i tworzenie sieci przemysłowych systemów sterowania w elektrowniach jądrowych.

Atak na instalacje jądrowe w Iranie za pomocą złośliwego oprogramowania Stuxnet w roku 2010 pokazał, że obiekty jądrowe mogą być celem ataków informatycznych i że takie ataki mogą doprowadzić do fizycznych uszkodzeń urządzeń znajdujących się w tych obiektach.
World Nuclear News, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE