ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Fundacja PGE Energia Ciepła pomysłodawcą i fundatorem ogólnopolskiego projektu "Tablice Pamięci"
26.10.2018r. 17:07

Pod patronatem i z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego, Fundacja PGE Energia Ciepła we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej zainaugurowała projekt "Tablice Pamięci". Ideą projektu jest uzupełnienie i popularyzacja informacji na temat faktów historycznych poprzez umieszczenie tablic w języku polskim i angielskim w miejscach pamięci związanych z II Wojną Światową.

Projekt "Tablice Pamięci" związany jest z przypadającą w przyszłym roku 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Jest to trójstronna inicjatywa społeczna i edukacyjna, spełniającą trzy podstawowe cele:
- wyeksponowanie i oddanie należnej czci miejscom pamięci - tablicom i pomnikom - opisującym heroiczne i dramatyczne wydarzenia z czasów II Wojny Światowej,
- dotarcie z informacją na temat faktów historycznych do zagranicznych turystów,
- popularyzacja i zwiększenie rozpoznawalności miejsc pamięci.

Cele te będą realizowane poprzez umieszczenie w miejscach pamięci tablic w języku polskim i angielskim opisujących historyczne znaczenie upamiętnionego wydarzenia.

- Płaskorzeźbiona, kuta w piaskowcu tablica, której głównym motywem jest maltański krzyż, jest do dziś dla wszystkich mieszkańców Warszawy symbolem męczeńskiej śmierci, przede wszystkim cywilnych ofiar. Pielęgnowanie pamięci jest naszym niepodważalnym patriotycznym obowiązkiem. Dbając o prawdę historyczną głoszoną w miejscach kaźni naszych rodaków, odnawiając miejsca pamięci im poświęcone, uzupełniając je, ten obowiązek wypełniamy - powiedział prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Minister podkreślił, że spośród ok. 450 upamiętnień w tej formie, umieszczonych najczęściej tam, gdzie Niemcy dokonywali zbiorowych egzekucji warszawiaków, do dziś przetrwało zaledwie ok. 160. To pokazuje skalę zacierania się pamięci o tych tragicznych dla Warszawy wydarzeniach.

Projekt "Tablice Pamięci" będzie realizowany w dwóch etapach. W pierwszym etapie tablice zostaną zamontowane na blisko 160 warszawskich pomnikach autorstwa Karola Tchorka z 1949 r. W drugim etapie tablice trafią do miejsc pamięci w innych miastach Polski, w których PGE Energia Ciepła, właściciel Fundacji, posiada swoje oddziały i spółki zależne (m.in. w Gdańsku, Gdyni, Toruniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Krakowie, Rybniku). Projektowi towarzyszyć będą debaty, konferencje, publikacje, a także inicjatywy w przestrzeni miejskiej i w mediach społecznościowych.


- PGE Energia Ciepła, należąca do PGE Polskiej Grupy Energetycznej, oprócz podstawowej działalności biznesowej działa też w obszarze społecznym. Pamięć i tożsamość narodowa są dobrem, o które chcemy się troszczyć, dlatego w ramach działalności Fundacji PGE Energia Ciepła finansujemy projekt "Tablice Pamięci", który utrwala i popularyzuje narodową pamięć historyczną - powiedział podczas odsłonięcia pierwszej tablicy Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

- Żołnierze września, żołnierze Armii Krajowej i mieszkańcy Warszawy ginęli na ulicach "za wolność ojczyzny" uświęcając swoją krwią miejsca rozsiane po całej stolicy. Pokazali nam co znaczy determinacja, odwaga, co znaczy dążenie do wolności i niepodległości. Zbliżająca się 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej obliguje nas do tego, aby przypomnieć o miejscach pamięci i w godny sposób je wyeksponować. Rozpoczynamy od Warszawy, gdzie ze względu na dramatyczną historię miasta, tych miejsc jest bardzo dużo. Chcemy w ten sposób nie tylko oddać cześć poległym, ale także zachować o nich pamięć dla przyszłych pokoleń - dodał Wojciech Dąbrowski.

- Upamiętnienie męczeństwa naszych rodaków traktujemy nie tylko jako służbowy obowiązek, ale również powinność moralną. Nasi rodacy polegli i zamordowani podczas II Wojny Światowej zasługują na pamięć. Niech te nowe tablice będą żywą lekcją historii dla kolejnych pokoleń Polaków i gości zza granicy, którzy dzięki takim materialnym śladom będą pamiętać o trudnych losach swoich rówieśników i będą przekazywać tę wiedzę potomnym - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

- Wszyscy obserwujemy, że zarówno Warszawa, jak i cała Polska, są coraz liczniej odwiedzane przez turystów z Europy i całego świata. Dodanie nowych tablic, na których będzie zamieszczona inskrypcja w języku angielskim, przybliży odwiedzającym nasz kraj, trudną i bolesną, ale zwycięską historię Polski - dodał dr Jarosław Szarek.

Patronat medialny nad projektem "Tablice Pamięci" objęło Polskie Radio.

W Warszawie znajduje się ok. 160 tablic i pomników wg projektu Karola Tchorka z 1949 r. Projekt "Tablice Pamięci" jest realizowany w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej oraz w porozumieniu z właścicielami budynków oraz konserwatorem zabytków.

PGE Energia Ciepła jest fundatorem Fundacji PGE Energia Ciepła. Misją Fundacji PGE Energia Ciepła jest wspieranie pozytywnych inicjatyw społecznych, społeczeństwa integracyjnego, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce i wziąć udział we wszystkich aspektach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Fundacja PGE Energia Ciepła uczy świadomego korzystania z zasobów energetycznych ziemi, wyzwala energię do poszukiwania i tworzenia rozwiązań dla lepszej jakości życia wszystkich ludzi, wspiera rozwój lokalny i solidaryzuje w działaniach na rzecz aktywności do życia obywatelskiego.
PGE Energia ciepła

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE