ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KLEMENS ŚCIERSKI - WSPOMNIENIE

Klemens Ścierski - wspomnienie
02.11.2018r. 05:53

1 listopada br. zmarł Klemens Ścierski, wieloletni dyrektor, a następnie wiceprezes Elektrowni Łaziska, były minister przemysłu i handlu, poseł i senator.

Zwykle w takich chwilach sięgamy po czyjś życiorys bo gdy kogoś zabraknie, wydaje się, że niezwykle istotne są: wykształcenie, tytuły, pełnione funkcje i zaszczyty, jakie kogoś spotykały - a więc nie zmieniajmy tego rytuału.

Klemens Ścierski urodził się na Śląsku 8 listopada1939 r. w Lędzinach-Górkach. Skończył studia (1963 r.) na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej. Wybrał dość nietypową specjalność: energetykę jądrową - czyżby już wtedy przypuszczał, jak ważny to będzie temat za lat kilkadziesiąt?

Kariera zawodowa toczyła się szybko: pracownik naukowy Politechniki Śląskiej (1963-64); Elektrownia "Halemba" (1964-71) - kierownik bloku energetycznego i dyżurny inżynier ruchu; Elektrownia "Siersza" (1971-78) - kierownik Pionu Remontów; potem już tylko Elektrownia "Łaziska" gdzie był dyrektorem technicznym (1978-83), dyrektorem naczelnym i dyrektorem aż do emerytury (2007 r.). Tyle o Ścierskim energetyku, bo był jeszcze i inny Klemens Ścierski: Poseł na Sejm RP w latach 1993-97; minister przemysłu i handlu w latach 1995-96, a także Senator RP (2004 r.). Politykiem bywał nie dla kariery, czy zaszczytów, choć każdy lubi być doceniany. Klemens Ścierski swoją wiedzę i talent menedżerski ofiarował krajowi i polskiej energetyce.

To właśnie On już w 1995 r. wprowadził polską energetykę do Unii Europejskiej przez połączenie naszego systemu energetycznego z unijnym systemem energetycznym (UCPTE); był współtwórcą "Polityki energetycznej Polski do roku 2010" i ustawy "Prawo energetyczne" - "konstytucji" polskiej energetyki. Miał decydujący wpływ na: podpisanie kontraktów m.in. z General Motors (fabryka Opla w Gliwicach) i Daewoo (fabryka na Żeraniu i w Lublinie), utworzenie specjalnych stref ekonomicznych, budowę linii 400 kV z Polski do Słowacji oraz podmorskiej linii kablowej łączącej nasz kraj ze Szwecją. Doprowadził do komercjalizacji polskich elektrowni oraz podjął decyzję o wdrożeniu programu ich modernizacji ekologicznej - skąd wiedział jak to robić? Gdy przyszedł do Elektrowni "Łaziska", prasa nazywała ją "Bramą piekieł". Po latach ciężkiej pracy przyszły tytuły "Lidera Polskiej Ekologii", "Lidera innowacji" czy laur Polskiej Nagrody Jakości. Ścierski był autorem i współautorem 352 projektów wynalazczych oraz posiadaczem 46 patentów chronionych w 8 krajach świata.

Klemens Ścierski zawsze będzie się nam kojarzył jako ważna postać polskiej energetyki, współtwórca specjalnych stref ekonomicznych, które zrobiły oszałamiającą karierę. Przede wszystkim jednak zapamiętamy go jako człowieka, który pokoleniom energetyków zaszczepił potrzebę i umiejętność samodzielnego myślenia oraz działania nie tyle według korporacyjnych zasad, co przede wszystkim realnych potrzeb zakładu. Do dziś mówi się o nich: "Ludzie Łazisk" i coś w tym wyróżnieniu jest. Podobnie jak w trosce Klemensa o załogę "Jego" elektrowni i trosce Ścierskiego - polityka o nas wszystkich, Polaków.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Andrzej Nehrebecki 02.11.2018r. 09:27
Nietuzinkowa postać polskiej energetyki. Warta zachowania na dłużej w pamięci. Współpraca z nim była zawsze... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE