ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Osiem krajów wyłączonych z sankcji na Iran
06.11.2018r. 10:17

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Początek tygodnia na rynku ropy naftowej nie przynosi istotnych zmian na wykresie cen tego surowca. Notowania europejskiej ropy Brent wciąż nie przekraczają poziomu 73 USD za baryłkę, natomiast cena amerykańskiej ropy gatunku WTI znajduje się poniżej poziomu 63 USD za baryłkę.

Presja na spadek cen ropy naftowej jest wyraźna, nawet pomimo wejścia w życie amerykańskich sankcji na Iran. W minioną niedzielę, 4 listopada, upłynął termin na dopasowanie się sojuszników Stanów Zjednoczonych do sankcji, czyli w praktyce: na ich wycofanie się z kupowania irańskiej ropy naftowej. Jednak już od wielu tygodni spekulowano, że spadek irańskiej produkcji i eksportu ropy do zera jest w zasadzie niemożliwy, bowiem dla niektórych państw Iran jest na tyle ważnym dostawcą ropy naftowej, że są skłonne kupować surowiec z tego źródła nawet mimo gróźb USA.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Jak się jednak okazało, Stany Zjednoczone nie musiały stawiać sytuacji na ostrzu noża w tym tygodniu, bowiem kilka państw prowadziło z nimi negocjacje dotyczące zastosowania wyłączeń z obowiązujących sankcji. Ostatecznie pozwolenia na import irańskiej ropy naftowej otrzymało osiem krajów: Chiny, Indie, Korea Południowa, Japonia, Włochy, Grecja, Tajwan i Turcja. Tym samym, USA wycofały się z wcześniejszej ostrej retoryki wobec Iranu i zapowiedzi stłamszenia tamtejszego eksportu ropy do zera.

Wydaje się pewne, że zamówienia na irańską ropę naftową w listopadzie spadną, jednak - ze względu na wyłączenia z sankcji dla 8 państw - efekt wprowadzenia sankcji w ich pełnej wersji nie będzie prawdopodobnie tak dotkliwy jak obawiano się jeszcze kilka tygodni temu. W rezultacie, presja na utrzymanie się relatywnie niskich cen ropy naftowej powinna się utrzymać. Warto mieć jednak na uwadze, że dla cen ropy Brent ważnym psychologicznym wsparciem jest rejon 70 USD za baryłkę, który znajduje się już w niewielkiej odległości od obecnych zniżek i może oznaczać większą aktywność strony popytowej.

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE