ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bogatsi dają mniej na walkę ze zmianami klimatu
06.11.2018r. 13:08

Osoby dysponujące większymi zasobami finansowymi są mniej skłonne do inwestowania we wspólne dobro - walkę ze zmianami klimatu, niż osoby posiadające mniej pieniędzy - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie "PLOS ONE".

Naukowcy z Uniwersytetu Rovira i Virgili i innych hiszpańskich ośrodków badawczych przeprowadzili wśród mieszkańców Barcelony pewien eksperyment. Podzielili ochotników na 54 grupy liczące po sześć osób, a następnie rozdzielili między członkami każdej z nich po 240 euro. W niektórych grupach pieniądze były dzielone po równo, tzn. wszyscy członkowie otrzymywali po 40 euro; w innych podział był nierównomierny, a członkowie dostawali od 20 do 60 euro.

Członkowie każdego zespołu, w trakcie dziesięciu rund, mieli za zadanie uzbierać 120 euro na wspólny cel, jakim była walka ze zmianami klimatu poprzez sadzenie drzew w rejonie Collserola. Pozostałe pieniądze uczestnicy mogli zachować dla siebie. Otrzymane przez poszczególnych ochotników kwoty oraz darowane przez nich sumy były ujawniane pozostałym członkom drużyny.

Okazało się, że chociaż wszystkim grupom udało się uzbierać po 120 euro, wkład poszczególnych członków był niewspółmierny do posiadanych zasobów. Osoby, które otrzymały początkowo więcej pieniędzy, dawały mniej. Tymczasem osoby, które dostały mniej pieniędzy, dawały więcej - czasem nawet dwukrotnie.
"Biorąc pod uwagę występujące nierówności, można stwierdzić, że biedni są zazwyczaj grupą, która cechuje się największą bezbronnością, a w związku z tym najbardziej cierpi" - komentuje jeden z badaczy, Julián Vicens.

Autorzy badania sugerują, że z podobną sytuacją mamy do czynienia na poziomie globalnym - bogate kraje, które najbardziej przyczyniają się do zmian klimatu i mają najwięcej zasobów, by z nimi walczyć, niewiele robią w tym kierunku i niewiele na tym tracą, a biedne kraje, które nie są aż tak uprzemysłowione i nie mają środków do walki z globalnym ociepleniem, ponoszą największe konsekwencje tego stanu rzeczy.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Socyal 06.11.2018r. 13:36
"Mistrze" analizy. Przenoszenie wniosków z poziomu indywidulanej psychologii (mała próba na dodatek) na... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 07-11-2018r. 07:49 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE