ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SZKOŁA ENERGETYKI JĄDROWEJ

Szkoła Energetyki Jądrowej
06.11.2018r. 13:22
10 Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej

26-29 listopada 2018 r.,
Warszawa, Świerk, Różan

Organizator:
Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Ministerstwo Energii
we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przedsiębiorstwem Państwowym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych


Kontynuując tradycję poprzednich lat, Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Ministerstwo Energii we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przedsiębiorstwem Państwowym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych organizują X Międzynarodową Szkołę Energetyki Jądrowej, która w tym roku odbędzie się w dniach 26-29 listopada w Warszawie, w Świerku i w Różanie.

Szkoła poświęcona będzie zagadnieniom przyszłości energetyki jądrowej, problemom wpływu małych dawek promieniowania na zdrowie, postępowania z odpadami promieniotwórczymi, zagadnieniom bezpieczeństwa reaktorów jądrowych.

Podobnie jak w poprzednich latach, program Szkoły obejmuje dwa dni wykładów prowadzonych przez międzynarodowych ekspertów w dziedzinie energetyki jądrowej oraz dwa dni zajęć praktycznych w NCBJ Świerk, w ZUOP i w KSOP w Różanie. Część wykładowa Szkoły organizowana jest we współpracy z Ministerstwem Energii i Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a zajęcia praktyczne we współpracy z Przedsiębiorstwem Użyteczności Publicznej Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

Naszymi gośćmi będą eksperci z trzech firm-producentów elektrowni jądrowych, przedstawiciele organizacji międzynarodowych jak FORATOM, oraz wykładowcy z krajów naszego regionu znanych z różnorodnych postaw wobec energetyki jądrowej - Czechy, Słowacja, Szwajcaria i Niemcy. Zapewni to słuchaczom pełny przekrój informacji o istotnym znaczeniu dla akceptacji energetyki jądrowej w jej codziennej pracy, udokumentowanej doświadczeniem z ponad 17 000 reaktoro-lat eksploatacji elektrowni jądrowych w 33 krajach.

Celem Szkoły będzie dostarczenie słuchaczom informacji o roli energetyki jądrowej w zapewnieniu taniej energii jądrowej przy zachowaniu czystego powietrza, gleby i wody, o wpływie małych dawek promieniowania na zdrowie, o postępie w budowie elektrowni jądrowych z reaktorami III generacji w Unii Europejskiej, w USA, w Chinach, w Korei Pd. i w Emiratach Arabskich. Wykładowcy polscy będą prezentowali referaty po polsku, a zagraniczni po angielsku, ale z zapewnieniem kompetentnego tłumaczenia symultanicznego na język polski.

Podobnie jak w poprzednich latach większość wykładów będzie prowadzona przez zagranicznych ekspertów z różnych krajów. Będą oni prezentowali rzeczywistą, ekspercką wiedzę w wybranych dziedzinach, szczególnie interesujących społeczeństwo polskie na obecnym etapie rozwoju PPEJ.

Wśród ekspertów zagranicznych znajdą się: przedstawiciel FORATOMU, dr Andrei Goicea. który omówi potrzebę energetyki jądrowej dla Unii Europejskiej, dr Jozef Misak, kierownik programu budowy elektrowni jądrowej w Czechach a dawniej kierownik działu analiz bezpieczeństwa MAEA i dyrektor Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego w Słowacji, który omówi wpływ energetyki jądrowej na redukcję emisji gazów cieplarnianych ; oraz prof. dr Alfred Voss, dyrektor Instytutu Racjonalnej Gospodarki Energetycznej w Niemczech, który omówi problemy występujące w realizacji niemieckiego programu transformacji energetycznej Energiewende wskutek rezygnacji Niemiec z energetyki jądrowej.

W sesji ochrony przed promieniowaniem będziemy gościć dr SMJ Mortazavi z Laboratorium Biofotoniki Uniwersytetu Wisconsin w USA, jednego z wiodących ekspertów międzynarodowej pozarządowej organizacji SARI (Naukowcy dla Rzetelnej Informacji o Promieniowaniu) który przedstawi fakty doświadczalne i analizy teoretyczne świadczące o nieszkodliwości małych dawek promieniowania. Inny gość, z kraju najbliżej sąsiadującego z Polską - ze Słowacji - omówi system monitoringu radiologicznego wokoło EJ Mochovce i stosunek ludności do rozbudowy tej elektrowni.

W sesji o osiągnięciach energetyki jądrowej referaty przedstawią eksperci trzech firm: EDF, GE-Hitachi, i Korea Hydro and Nuclear Power Corp, mających oferować reaktory energetyczne dla Polski. Tematy tych referatów dobrano tak, aby odpowiadały one na zasadnicze pytania dotyczące udoskonaleń wdrożonych w realizacji tych reaktorowe.

W tym roku będziemy gościć także dyrektora Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii dra Józefa Sobolewskiego, prezesa PGE EJ1 mgr inż. Krzysztofa Sadłowskiego, a mgr inż. Zbigniew Uszyński z Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. omówi możliwości współpracy elektrowni jądrowej ze źródłami wiatrowymi i słonecznymi, pracującymi w sposób przerywany i niekontrolowany.

Usłyszymy także prof. dra hab. Grzegorza Wrochnę z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, który przedstawi rolę reaktorów HTR w strategii rozwoju energii jądrowej w Polsce, , mgra inż.K. Łyskawińskiego, dyrektora Centrum Zdarzeń Radiacyjnych ( CEZAR ) z Państwowej Agencji Atomistyki, który omówi jak system monitoringu zapewnia wczesne wykrywanie wszelkich zagrożeń radiacyjnych oraz mgr. Anetę Korczyc z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

W sesji o oczekiwanych zmianach po uruchomieniu pierwszej elektrowni jądrowej usłyszymy prof. Hirschberga ze Szwajcarii , który przedstawi rozwój energetyki jądrowej w scenariuszach opracowanych dla Światowej Rady Energetycznej, dra Jerzego Majchera¸ który omówi r ynkowe uwarunkowania sektora elektroenergetyki i finansowanie budowy elektrowni jądrowych oraz prof. Waclawa Gudowskiego, który omówi stosunek ludności do elektrowni jądrowych w Szwecji.

Aktualny program Szkoły przedstawiony jest poniżej.

X Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej kierowana jest do nauczycieli i studentów, pracowników administracji i urzędów publicznej, samorządów lokalnych, służb mundurowych, inwestora elektrowni jądrowej, przedsiębiorstw, uczelni oraz instytutów zaangażowanych w program budowy elektrowni jądrowej w Polsce, a także wszystkich zainteresowanych prezentowaną tematyką.

Zapraszamy do udziału w Szkole. Udział w niej jest bezpłatny dla wszystkich uczestników. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.szkola-ej.pl. Zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną.

Komitet Programowy X Międzynarodowej Szkoły Energetyki Jądrowej
Przewodniczący: dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJ
Prof. dr hab. Mariusz Dąbrowski, Kierownik Z–du Energetyka Jądrowa NCBJ
Prof. dr hab. Marta Kicińska-Habior, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE