ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polsko-amerykańska deklaracja o wzmocnieniu współpracy energetycznej
06.11.2018r. 13:27

Sekretarz energii USA Rick Perry i minister energii Krzysztof Tchórzewski podpiszą w czwartek w Warszawie deklarację o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego - poinformowało Ministerstwo Energii.

Perry w tym tygodniu odwiedza szereg krajów Europy-Środkowo Wschodniej - Polskę, Ukrainę, Węgry i Czechy - w celu, jak deklaruje Departament Energii (DoE) - wzmacniania partnerstwa w sektorze energii z poszczególnymi państwami regionu. Bieżąca polityka Stanów Zjednoczony zakłada zmniejszenie zależności energetycznej regionu od Rosji na rzecz dostaw surowców energetycznych - przede wszystkim gazu, ale i węgla z USA. Według DoE, wszystko to w ramach "wysiłków administracji Donalda Trumpa, by rozwijać eksport surowców energetycznych z Ameryki".

Amerykański Kongres zajmuje się dwoma projektami ustaw, które dotyczą współpracy energetycznej z europejskimi sojusznikami USA. Do Senatu trafił przyjęty już przez Izbę Reprezentantów projekt ustawy o "współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego z sojusznikami w Europie". Projekt wskazuje wprost, że jego celem jest zmniejszenie zależności energetycznej sprzymierzeńców i partnerów USA od Rosji, w szczególności od rosyjskiego gazu. Tak, by te kraje osiągnęły trwały stan bezpieczeństwa energetycznego poprzez wzrost dostępności innych, pewnych źródeł surowców energetycznych po przystępnej cenie - stwierdza projekt. Wsparcie dla sojuszników ma się przejawiać poprzez eksport amerykańskich nośników energii. Projekt wspomina również o potrzebie powstrzymania władz Rosji przed używaniem rosyjskich zasobów jako broni geopolitycznej oraz o konieczności liberalizacji i dalszego rozwoju europejskich rynków energii. W projekcie znajduje się też zapis o kontynuacji zdecydowanego sprzeciwu wobec gazociągu Nord Steram 2.

Projekt ustawy zobowiązuje odpowiednie władze do przedstawienia w ciągu najdalej 180 dni po wejściu w życie "transatlantyckiej strategii energetycznej" USA.
Senat zajmuje się też drugim projektem ustawy, zgłoszonym przez przedstawicieli obu partii - Republikańskiej i Demokratycznej - "o europejskim bezpieczeństwie energetycznym i dywersyfikacji". Projekt przewiduje "polityczne i dyplomatyczne" wsparcie dla inicjatyw, poprawiających bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikację w krajach wschodniej części UE - od Estonii po Cypr, na Bałkanach na Ukrainie i w Mołdawii. Rządowym amerykańskim agencjom projektowana ustawa ma przydzielić budżet w wysokości 1 mld dol. do 2023 r. na wsparcie prywatnych inwestycji w regionie.

Pierwsze transporty amerykańskiego gazu skroplonego trafiły już do terminali LNG w Polsce i na Litwie. PGNiG podpisało też szereg kontraktów na dostawy LNG z amerykańskimi firmami i zapowiada podpisanie dalszych z dostawcami z USA. Z kolei na Ukrainę trafił już amerykański węgiel. Sekretarz Rick Perry w trakcie podróży po Europie ma odwiedzić ukraińską elektrownię węglową w Trypolu pod Kijowem, której właściciel - spółka Ukrenergo - od lata 2018 r. jest odbiorcą węgla z USA.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE