ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Vaicziunas: połączenie gazowe GIPL otwiera nowe możliwości
06.11.2018r. 21:58

Po zrealizowaniu projektu połączenia systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Litwy GIPL otworzą się nowe możliwości współpracy - powiedział we wtorek minister energetyki Litwy Żigimantas Vaicziunas podczas odbywającej się w Wilnie konferencji nt. rynku gazu.

"Najbliższe trzy, cztery lata otworzą wiele nowych możliwości współpracy w naszym regionie" - ocenił. "Będziemy mieli nowe połączenia gazowe Estonii i Finlandii oraz Litwy i Polski, które zintegrują rynek gazu państw bałtyckich z rynkami Unii Europejskiej, a także Europy Środkowej i Wschodniej" - dodał.

"Powinniśmy już teraz zastanowić się, jak wykorzystamy nowe możliwości w celu stworzenia skutecznej konkurencji i zapewnienia użytkownikom maksymalnej korzyści" - powiedział litewski minister.

Według niego zadaniem wszystkich jest zapewnienie, by nie było żadnych technicznych przeszkód dla międzypaństwowego przepływu gazu. Należy też opracować sprawny i efektywny system współpracy operatorów oraz wymiany gazu.

Vaicziunas zaznaczył również, że "otwierają się nowe możliwości dla terminali gazowych Litwy i Polski, które współpracując mają większe możliwości".

"Już teraz duża część gazu skroplonego z terminalu LNG w Kłajpedzie jest dostarczana do Polski. Sądzę, że partnerstwo jest najbardziej praktycznym i racjonalnym rozwiązaniem, gdyż im większy mamy rynek, tym bardziej jesteśmy atrakcyjnym graczem na rynku LNG" - oświadczył.
Vaicziunas uczestniczył we wtorek w międzynarodowej konferencji na temat rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, którą zorganizowano w polskiej ambasadzie w Wilnie.

"Konferencja wpisuje się w temat niepodległości Polski i Litwy" - powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska. Podkreśliła, że "połączenia gazowe nas zbliżają, są też elementem stabilizacji naszej współpracy oraz rozwoju niepodległości, niezależności".

Ambasador przypomniała, że "zarówno w Polsce, jak i na Litwie w ostatnim czasie zachodziły szybkie zmiany na rzecz niezależności".

"Podjęte były historyczne decyzje związane z licznymi projektami infrastrukturalnymi, których celem jest powiązanie naszych krajów, stworzenie wspólnej odporności" - podkreśliła ambasador. Wskazała, że "Litwa od paru lat jest przekonana do otwarcia rynku gazu i to daje nam nadzieję na dobrą przyszłą współpracę".

Organizatorem konferencji była Polsko-Litewska Izba Handlowa przy współpracy Ambasady RP na Litwie. W spotkaniu uczestniczyli głównie przedstawiciele spółek gazowych obu krajów, m.in. prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski oraz prezes Towarowej Giełdy Energii Piotr Zawistowski.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE