ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

IRGiT wzmacnia współpracę z ekspertami z rynku w zakresie systemu zabezpieczeń
07.11.2018r. 09:01

W dniu 25 października 2018 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu ds. Ryzyka funkcjonującego przy Izbie Rozliczeniowej Giełd Towarowych w nowej formule działania. Decyzją Zarządu Izby wprowadzone zostały zmiany w zasadach funkcjonowania Komitetu mające na celu wzmocnienie jego roli i kompetencji, m.in. poszerzony został skład Komitetu, zakres tematyczny będący przedmiotem rekomendacji oraz zwiększono częstotliwość posiedzeń.

W związku z wystąpieniem ekstremalnych poziomów cen i ekstremalnych poziomów zmienności na rynkach TGE oraz w konsekwencji zwiększeniem się poziomu prawdopodobieństwa dla wystąpienia przypadków niewypłacalności na rynku, rola odpowiednio zorganizowanego systemu zabezpieczeń transakcji systemu zarządzania ryzykiem w IRGiT jest jeszcze większa niż dotychczas. Rozszerzenie zakresu współpracy z Komitetem ds. Ryzyka to odpowiedź IRGiT na wydarzenia ostatnich miesięcy.

"Ambicją IRGiT jest zwiększenie roli Komitetu w procesach wypracowywania wewnętrznych regulacji Izby z zakresu zarządzania ryzykiem oraz systemu zabezpieczeń dla rozliczanych przez Izbę transakcji. Poszerzony skład Komitetu pozwoli nam na uwzględnienie perspektywy każdej z grup zaangażowanych w handel giełdowy: wytwórców, odbiorców, spółki obrotowe, członków bezpośrednich, domy maklerskie i ich klientów, a przez to na lepszą identyfikację i mitygację potencjalnych ryzyk. Wsparcie ekspertów jest dla nas niezwykle istotne w kontekście ulepszania oferty IRGiT w zakresie modelu zabezpieczeń" - powiedział Seweryn Szwarocki, Wiceprezes Zarządu IRGiT.

W trakcie pierwszego posiedzenia Komitetu w rozszerzonej formule analizowano między innymi przyczyny głośnego przypadku niewypłacalności który wystąpił na skandynawskim rynku energii we wrześniu, dyskutowano o rozwiązaniach mających na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa rynku w przypadkach wystąpienia niewypłacalności (aukcje na potrzeby zamykania pozycji, kontrakty Balance of Week, Balance of Month), a także konsultowano proces aktualizacji parametrów ryzyka w odpowiedzi na sytuację rynkową.

"Równolegle z troską o bezpieczeństwo rynku, chcemy aby posiedzenia Komitetu były miejscem merytorycznej analizy postulatów uczestników rynku w zakresie możliwych do zastosowania narzędzi zmierzających do obniżenia poziomu depozytów, a przez to kosztów" - informuje Przewodniczący Komitetu Łukasz Goliszewski, Dyrektor Działu Zarządzania Ryzykiem w IRGiT. "Agenda kolejnych posiedzeń przewiduje omówienie planowanych rozwiązań w zakresie optymalizacji systemu zabezpieczeń, w tym m.in. wdrożenie nowych możliwości w zakresie kompensacji depozytów, oraz nowych możliwości w zakresie zabezpieczeń niepieniężnych" - informuje Goliszewski

IRGiT deklaruje, że wszystkie istotne decyzje w tym zakresie będą podejmowane po uzyskaniu opinii od przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron.

W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele organizacji zrzeszających Członków oraz klientów Członków IRGiT oraz przedstawiciele IRGiT i TGE:

Łukasz Goliszewski, Przewodniczący Komitetu, Przedstawiciel Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych,
Leszek Prachniak, Przedstawiciel Towarowej Giełdy Energii,
Piotr Wąsik, Przedstawiciel Towarzystwa Obrotu Energią (TOE),
Robert Sikorski, Przedstawiciel Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie (TGPE),
Iwona Ustach, Przedstawiciel Izby Domów Maklerskich (IDM),
Katarzyna Piłat, Przedstawiciel Izby Gospodarczej Gazownictwa (IGG),
Olga Dzilińska-Pietrzak, Przedstawiciel Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii (IEPiOE),
oraz Przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ).
Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych S.A.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE