ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Prosumencki model mikrosystemu elektroenergetycznego z mikroelektrownią μEB na rynku wschodzącym 1 energii elektrycznej
08.11.2018r. 05:32

Znaczenie makroekonomiczne technologii w postaci utylizacyjnej, regulacyjno-bilansującej mikroelektrowni μEB klasy 10-50 kW - funkcjonującej na rynku wschodzącym 1 energii elektrycznej w osłonie kontrolnej OK2 - wynika z jej potencjału transformacyjnego potrzebnego na czas przesilenia kryzysowego, które będzie się dokonywać w polskiej elektroenergetyce w kolejnych dwóch latach. W wymiarze mikroekonomicznym jest to potencjał technologii transformującej (bez wsparcia) pojedynczą wieś w wieś semi off grid.

Raport identyfikuje wprawdzie potencjał mikroelektrowni μEB zarówno w ujęciu makro- jak i mikro-ekonomicznym, ale uwzględnia fakt, że perspektywa przesilenia kryzysowego wymaga głównie tego drugiego. Potrzeba identyfikacji potencjału jest bezdyskusyjna, bo zawsze jest on warunkiem niezbędnym do formułowania hipotez: jak będzie, albo jak powinno być? Raport jednak nie zawiera wyraźnie żadnej z tych hipotez. Pokazuje natomiast dobitnie, że przyszłość nie należy do polskiego rynku mocy (mającego chronić, zgodnie z rządową polityką, energetykę węglową). Przyszłość (od początku 2021 r.) należy do europejskiego rynku bilansującego (stanowiącego fundament rynkowej konkurencji).

Trzy powody sprawiają, że chociaż mikroelektrownia μEB ma w kontekście transformacji całej energetyki potencjał technologii przełomowej (czyli fundamentalnej), to Raport nie opowiada się definitywnie za żadną z dwóch alternatywnych hipotez. Po pierwsze, wynika to z faktu, że w Polsce musi się ta technologia przebijać w środowisku państwowej (rządowej i prezydenckiej) polityki energetycznej ukierunkowanej na budowę bloków węglowych klasy 1000 MW i programu jądrowego, na obronę sprzedaży węgla niskojakościowego do pieców i kotłów węglowych (mimo oficjalnej antysmogowej narracji), a także ukierunkowanej na obronę użytkowania edisonowskich żarówek. W takim środowisku (wrogim) uprawniona jest tylko hipoteza, że technologia powinna się przebić (hipoteza, że technologia przebije się na rynku w kolejnych dwóch latach jest ciągle obarczona dużym ryzykiem).

Z drugiej jednak strony, mamy w Polsce galopujące w tę samą stronę cztery kryzysy, Mianowicie, bardzo silny cenowy kryzys na rynku energii elektrycznej, drugi w postaci dramatycznego spadku wartości giełdowej grup elektroenergetycznych, trzeci w postaci polityki energetycznej przeciwbieżnej do polityki unijnej i do globalnych trendów oraz czwarty - w postaci wyjałowienia kadrowego, które odcięło w dużym stopniu elektroenergetykę od elitarnych kompetencji technicznych niezbędnych do skutecznego zarządzania istniejącymi zasobami energetyki WEK, a równocześnie zablokowało w tej energetyce rozwój kompetencji niezbędnych do masowej implementacji nowych koncepcji i technologii. W takim środowisku (kryzysowym) uprawniona jest hipoteza, że technologia przebije się (bo polityka energetyczna utraci znaczenie, zadziała natomiast paradygmatyczny triplet, w szczególności pierwszy paradygmat - prosumencki).

Po trzecie, na obecnym etapie, czterech galopujących kryzysów, zidentyfikowanie potencjału technologii w postaci mikroelektrowni μEB samo w sobie ma wartość, niezależnie od trudności dotyczących zdefiniowania dwóch alternatywnych hipotez. Oczywiście, tylko wtedy jeśli zdefiniowanie ma podstawę w wynikach niezbędnych analiz rozpoznawczych. Raport jest poświęcony właśnie takim analizom. Jego badawczym jądrem jest eksploracja potencjału mikroelektrowni μEB jako technologii przełomowej. Czyli technologii umożliwiającej pobudzenie konkurencji na osłonie OK2, konkretnie oznaczającej konkurencję między rynkiem schodzącym WEK oraz rynkiem wschodzącym 1 w postaci wiejskiej spółdzielni energetycznej zorganizowanej wokół mikroelektrowni μEB.

Wyniki zaprezentowane w Raporcie potwierdzają, że mikroelektrownia μEB ma już potencjał technologii przełomowej. W perspektywie makroekonomicznej potencjał ten oznacza gospodarkę w obiegu zamkniętym na obszarach wiejskich, a ponadto: 50 tys. mikroelektrowni μEB, roczną produkcję energii elektrycznej równą 10 TWh (około 25% obecnego zapotrzebowania obszarów wiejskich oraz 15% zapotrzebowania w horyzoncie 2040 w modelu monizmu elektrycznego), moc znamionową równą około 1200 MW, pasmo regulacyjne ±600 MW, przede wszystkim jednak oznacza przełomową technologię regulacyjno-bilansującą na rynku wschodzącym 1 energii elektrycznej. W mikroekonomicznej perspektywie mikroelektrownia μEB ma w szczególności wystarczającą zdolność regulacyjno-bilansującą na osłonie OK2, powiązanej z reprezentatywną na obszarach wiejskich stacją transformatorową SN/nN. Zapewnia też, w środowisku kosztów krańcowych, konkurencyjność mikrosystemu elektroenergetycznego w osłonie OK2 (którego jest częścią składową) względem rynku schodzącego WEK.

Praktycznie jest zatem ważne, że mikroelektrownia μEB wpisuje się bardzo dobrze nie tylko w rynek bilansujący, który zgodnie z rozporządzeniem UE (dotyczącym rynku energii elektrycznej) będzie obowiązywał od początku 2021 r., ale wpisuje się także bardzo dobrze w dokonane w końcu października 2018 r. uzgodnienia negocjatorów UE dotyczące nowego obowiązku dostawców (obsługujących na rynku powyżej 200 tys. gospodarstw domowych), polegającego na oferowaniu swoim klientom przynajmniej jednej taryfy dynamicznej (krańcowej). To wpisanie się (jedno i drugie) oznacza, że polski rynek mocy traci, już na samym początku (aukcje 2018) sens. Trzeba o tym bardzo wyraźnie mówić, aby nie powtórzyły się, w odniesieniu do bloków węglowych, bardzo złe doświadczenia związane z inwestycjami we współspalanie, i jeszcze bardziej dramatyczne doświadczenia niezależnych inwestorów w obszarze energetyki wiatrowej.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk77 09.11.2018r. 15:45
Czy to nie jest kolejny raport z góry założoną tezą, która została sformułowana przez finansującą raport firmę,... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 10-11-2018r. 20:03 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE