ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Idaho proponowane na miejsce do produkcji paliwa do zaawansowanych reaktorów nowego typu
07.11.2018r. 10:24

Amerykański Departament energii (DOE) oczekuje na publiczne komentarze do projektu oceny oddziaływania na środowisko dla propozycji wytwarzania nowego rodzaju paliwa jądrowego w krajowym laboratorium Idaho National Laboratory (INL). Paliwo to ma być stosowane w zaawansowanych reaktorach nowego typu.

Paliwo jądrowe o podwyższonej zawartości niskowzbogaconego uranu (high-assay low enriched uranium - HALEU) ma być wykonane z wypalonego paliwa pochodzącego z wycofanego z eksploatacji eksperymentalnego reaktora powielającego Experimental Breeder Reactor-II (EBR-II), który działał w INL od 1964 r. do 1994 r.

Wysokoaktywne wypalone paliwo z EBR-II jest obecnie oczyszczane i rozcieńczane (zmniejszany stopień wzbogacenia uranu) w obiekcie Materials and Fuels Complex (MFC), wchodzącym w skład INL. Sporządzone w ten sposób paliwo HALEU zawiera 5-20% rozszczepialnego izotopu uranu-235 i jest przechowywane na terenie INL.

Paliwo z niskowzbogaconego uranu (LEU) stosowane w elektrowniach jądrowych zazwyczaj zawiera mniej niż 5% uranu-235, ale wiele projektów zaawansowanych reaktorów, będących aktualnie w fazie rozwoju, wymaga stosowania paliwa HALEU. W chwili obecnej nie istnieje na terytorium Stanów Zjednoczonych żaden komercyjny zakład, który byłby zdolny do podjęcia natychmiastowej produkcji takiego paliwa.

DOE proponuje rozszerzyć zdolności zakładu MCF oraz centrum technologii jądrowej Idaho Nuclear Technology and Engineering Center, aby mogły przekonwertować metaliczny uran HALEU na około 10 ton paliwa reaktorowego, przeznaczonego do celów badawczych i rozwoju nowych reaktorów. Może ono być wykorzystane na potrzeby prywatnych dostawców technologii jądrowych i agencji rządowych, w tym dla zaawansowanych projektów reaktorów energetycznych nowej generacji. Większość HALEU ma pochodzić z przerobu wypalonego paliwa z reaktora EBR-II, jak również z materiału przechowywanego w INL.
"Istnieje kilka amerykańskich firm realizujących projekty zaawansowanych reaktorów jądrowych, które wykorzystują paliwo o wyższym stopniu wzbogacenia w uran-235 i potrzebują źródła takiego paliwa, aby mogły prowadzić dalsze badania niezbędne do wprowadzenia tych nowych technologii na rynek" - stwierdza John Herczeg, zastępca sekretarza DOE ds. badań i rozwoju technologii jądrowych.

Wcześniej na początku bieżącego roku Senat USA zatwierdził dofinansowanie w kwocie 15 mln USD pilotażowego demonstracyjnego programu rozcieńczania wypalonego paliwa HEU, pochodzącego z marynarki wojennej USA, do produkcji użytkowego paliwa HALEU.

Reaktor badawczy EBR-II o mocy 19 MWe (62,5 MWt) był stosowany do demonstracji technologii elektrowni jądrowej wyposażonej w reaktor powielający chłodzony ciekłym sodem z przerobem na miejscu wypalonego paliwa oraz wytwarzaniem ciepła na potrzeby laboratorium INL. Wykorzystywano go także do badań materiałowych i paliwa dla dużych reaktorów prędkich oraz stanowił podstawę do opracowania koncepcji US Integral Fast Reactor, a także przerobu paliwa i bezpieczeństwa pasywnego reaktorów. Jest również reaktorem referencyjnym dla kilku projektów małych reaktorów modułowych, w tym zaawansowanych integralnych reaktorów prędkich chłodzonych ciekłym sodem ARC-100 i PRISM.

Termin na składanie publicznych komentarzy do zaprezentowanego projektu oceny oddziaływania na środowisko nowego zakładu paliwa HALEU w laboratorium INL upływa 30 listopada.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Eko 07.11.2018r. 14:54
Szkoda, bo najlepsze ziemniaki w USA są z Idaho, a tak zanieczyszczą odpadami.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 07.11.2018r. 20:05
Można mieć żal do niemieckich ekologów, bo wstrzymali na lata rozwój jedynej gałęzi, która nie emituje CO2. Powód -... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE