ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PKEE w Brukseli: "COP24 droga do Katowic"
07.11.2018r. 11:53

W trakcie COP24 w Katowicach musimy spojrzeć na zmiany klimatu i walkę o czyste środowisko globalnie. Niezbędne jest również zapewnienie wszystkim równych szans na transformację energetyczną. Były to główne tematy konferencji "COP24 droga do Katowic", która odbyła się 6 listopada 2018 roku w Brukseli. Jej współorganizatorem był Polski Komitet Energii Elektrycznej.

W sesji uczestniczyli m.in. prof. Zdzisław Krasnodębski, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego; Jerzy Buzek, Członek Parlamentu Europejskiego; Monika Morawiecka, przedstawicielka Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE), Dyrektor Departamentu Strategii PGE oraz Michał Kurtyka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Pełnomocnik ds. Prezydencji COP 24, który zaznaczył jak ważny będzie grudniowy szczyt w Polsce. - To będzie trzeci polski COP. Będziemy rozmawiać o tym, według jakich zasad będziemy postępować, jeśli chodzi o ograniczanie emisji i pochłanianie CO2. Naszą transformację energetyczną i walkę o czyste środowisko przeprowadzaliśmy znacznym kosztem i duchem solidarności chcemy podzielić się ze światem w Katowicach - podkreślał Michał Kurtyka.

Poruszane w trakcie spotkania tematy oscylowały wokół głównych oczekiwań związanych z COP24, potencjalnych przeszkód odnośnie wdrożenia Porozumienia Paryskiego oraz udziału UE i Polski w jego realizacji. - Popieramy dialog o globalnym ociepleniu, Porozumienie Paryskie i transformację energetyczną. Polska energetyka się zmienia. Mało kto o tym wie, ale Polska ma więcej zainstalowanych mocy wiatrowych niż Dania. Jesteśmy w stanie osiągnąć 10 GW z morskich farm wiatrowych na Bałtyku - chwaliła działania Polski Monika Morawiecka, przedstawicielka PKEE i Dyrektor Departamentu Strategii PGE. Zwróciła jednocześnie uwagę na bardzo ważny aspekt globalnego podejścia do problemu zmian klimatycznych. - Nie jestem pewna czy zwiększenie ambicji w Unii Europejskiej, która wcale nie jest największym emitentem, przyniesie pożądany rezultat. Nie wiemy czy inni pójdą w nasze ślady. Wysokie ceny praw do emisji CO2 wyrządzają nam szkody - zabierają nam fundusze, które moglibyśmy wydać na transformację energetyczną - dodała Morawiecka.

Globalne podejście do zmian klimatycznych będzie niezmiernie ważne w trakcie COP24 w Katowicach. Szczególnie w kontekście wycofania się z Porozumienia Paryskiego Stanów Zjednoczonych. Jak podkreślili uczestnicy spotkania w Brukseli, na klimat mają jednak wpływ nie tylko Ameryka i Unia Europejska. - Czasem mam wrażenie, że nie bierzemy pod uwagę międzynarodowego kontekstu walki z klimatem, nie porównujemy tego, co się dzieje w krajach takich jak Chiny, Rosja czy Indie. Indie na przykład potrzebują czystych technologii węglowych. Bez zmian w innych wielkich państwach, nasza walka będzie bezcelowa - zaznaczył prof. Zdzisław Krasnodębski, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. W tym kontekście niezbędne jest aby wszyscy zjednoczyli się we wspólnej walce o klimat. - Ludzie muszą zrozumieć, że te działania są dla nich, nie przeciwko nim - powiedział Jerzy Buzek i dodał, że w UE jest 41 regionów węglowych w 12 krajach członkowskich. - Będziemy pracować nad utworzeniem funduszy, które pomogą przeprowadzić transformację energetyczną, bo chodzi o jakość powietrza, którym oddychamy i wody, którą pijemy - dodał były Premier RP.
PKEE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE