ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW chce produkować nanostruktury węglowe, zakładany poziom 100 ton rocznie
07.11.2018r. 14:08

JSW we współpracy z JSW Innowacje i szwajcarską spółką AGT Management & Engieneering, chce uruchomić w ciągu najbliższych dwóch lat linię do produkcji nanostruktur węglowych - poinformował prezes JSW Daniel Ozon. W dalszej przyszłości rozważana jest budowa zakładu i dodatkowych linii do tej produkcji.

JSW, JSW Innowacje oraz AGT Management & Engieneering podpisały w środę porozumienie o współpracy przy projekcie budowy nanostruktur węglowych (nanorurek węglowych) opartych na posiadanej przez AGT technologii LTC/CCVD.

"W pierwszym etapie odbędzie się badanie i budowa reaktora CCVD na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji, który nas wspiera w tym projekcie. To perspektywa najbliższych 9 miesięcy" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej prezes Ozon.

"W przypadku pozytywnego zakończenia badań w drugim etapie JSW Innowacje i AGT powołają spółkę celową SPV, której zadaniem będzie budowa i uruchomienie pierwszego reaktora do produkcji nanostruktur CNT. To powinno nastąpić w ciągu kolejnych 13 miesięcy" - dodał.

Ozon poinformował, że pierwszy etap kosztować będzie 2,8 mln zł, a budżet drugiego etapu sięga 28 mln zł.

W ewentualnym trzecim etapie strony porozumienia zakładają rozbudowę mocy produkcyjnych o dodatkowe linie lub odrębny zakład.

Prezes JSW dodał, że preferowaną lokalizacją zakładu jest teren koksowni Dębieńsko. Przy produkcji CNT ma być wykorzystywany gaz z odmetanowania kopalń, RDF i plastik.
Strony porozumienia zakładają, że w pierwszym etapie produkcja sięgnie 100 ton, co stanowić będzie kilka procent światowej produkcji nanostruktur. Obecnie wartość tego rynku na świecie wynosi 1,25 mld USD, a do 2025 roku ma on rosnąć w rocznym tempie 17,9 proc. Największymi producentami są francuska Artema (400 ton), belgijski Nanocyl (również 400 ton) oraz niemiecki Bayer 250 ton.

Nanostruktury węglowe wykorzystywane są przede wszystkim w elektronice (28 proc. produkcji), energetyce (22 proc.), w tworzywach sztucznych i kompozytach (17 proc.), a także w badaniach akademickich (12 proc.).

Prezes JSW poinformował, że projekt produkcji nanostruktur węglowych nie jest jedynym, który ma realizować JSW Innowacje.

"W JSW Innowacje powstaje fundusz inwestycyjny, który pozwoli inwestować w kolejne innowacyjne pomysły. Mamy np. projekty w zakresie wykorzystywania CO2, trwają rozmowy z partnerami, ale za wcześnie na szczegóły" - powiedział Daniel Ozon.

"Naszym celem jest rozszerzanie portfela produktów grupy JSW o wysoce przetworzone materiały z przeznaczeniem na ochronę środowiska i dla specjalistycznych zastosowań" - dodał.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE