ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Na Wawelu złożono kapsułę czasu z listami do przyszłości
07.11.2018r. 14:54

100 listów na 100-lecie niepodległości to symboliczny ślad naszych czasów dla przyszłych pokoleń. Autorami listów są laureaci konkursu "Listy do przyszłości", w którym uczestniczyło ponad 12 tys. uczniów z 279 szkół podstawowych. W kapsule czasu złożonej dziś na terenie Zamku Królewskiego na Wawelu znalazły się też inne pamiątki naszych czasów.

Zamek Królewski na Wawelu od wieków gromadził dzieła sztuki i inne artefakty związane z dziedzictwem Narodu Polskiego. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskanie niepodległości przez Polskę przygotował, wspólnie z firmą Tauron Polska Energia, specjalną pamiątkę - zapis dziecięcych marzeń, pragnień i ich planów na przyszłość.

- Sztuka odręcznego pisania, zwłaszcza listów, odchodzi w zapomnienie. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się, by, póki jeszcze czas, zachować taki ślad dla przyszłości. Jestem przekonany, że będzie to interesująca lektura nie tylko dla historyków, ale i wszystkich czytelników - informuje prof. Jan Ostrowski, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.Listy pisane były przez dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych. W listach znalazły się bardzo osobiste wyznania. Marzenie, by napisać książkę o tym, "jak osiągnąć sukces i jak ja to zrobiłem" oraz pragnienie, by wynaleźć "lek na raka i zostać światowej sławy onkologiem". Dzieci napisały też o zwyczajnych, przyziemnych planach na przyszłość, takich jak założenie rodziny, prowadzenie cukierni czy posiadanie "prosperującego i wysoko zmechanizowanego gospodarstwa rolnego", bo "w przyszłości już każdy człowiek będzie zwracał uwagę na to, żeby zdrowo się odżywiać."

- Oddaliśmy głos młodemu pokoleniu, bo to ono decydować będzie o losach Polski - podkreśla Rafał Soja, prezes zarządu Tauron Sprzedaż.

Prace dzieci to również ciekawy i bogaty obraz współczesnych dorosłych. W listach dzieci najlepiej wypadają dziadkowie. To oni opisywani są jako osoby, które zawsze mają dla nich czas oraz pomagają w realizowaniu pasji.

"Najbardziej lubię przebywać z dziadkiem Stanisławem. Dziadek Stanisław jest moim ulubionym dziadkiem. Lubię się z nim bawić i wygłupiać. Podczas wakacji zrobił mi dwa drewniane młotki i dwa drewniane miecze, bo widziałem takie w Łazach nad morzem, ale rodzice nie chcieli mi ich kupić.. .(...) Młotki leżą teraz w komórce, a mieczy używam do wyrabiania sprawności szermierki. (...) Póki co, muszę ćwiczyć w domu z dziadkiem, który podejrzewam, że coś o tym wie. Dziadek, mimo że jest już emerytem, to ciężko pracuje w kopalni i zajmuje się gospodarstwem, to zawsze znajdzie dla mnie czas."

Informacja o kapsule czasu zapisana będzie w archiwach wawelskich wraz z prośbą o jej otwarcie w 2118 r. Aby odkopanie kapsuły za 100 lat nie stanowiło problemu, zapisane zostaną również dane lokalizacyjne złożenia kapsuły.

Wraz z listami w kapsule czasu złożono m.in. : zdjęcia rodzinne laureatów konkursu, dzisiejsze gazety i monety będące aktualnie w obiegu.

Kapsuła złożona została 120 cm pod ziemią, czyli znajdzie się poza strefą zamarzania gruntu, co ma zapewnić bezpieczne warunki zamkniętym w niej artefaktom współczesności.
Tauron

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE