ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes JSW liczy, że za kilka lat WUG zgodzi się na dalszą eksploatację partii złoża w Zofiówce
07.11.2018r. 15:55

Prezes JSW Daniel Ozon liczy, że za kilka lat Wyższy Urząd Górniczy zgodzi się na dalszą eksploatację partii złoża węgla w Ruchu Zofiówka, wyłączonej po majowym wstrząsie. Ubytek w wydobyciu chce pokryć dzięki planowanemu przejęciu kontroli nad aktywami Prairie Mining.

Na początku maja doszło do tąpnięcia w należącej do JSW kopalni Zofiówka, spowodowanego silnym wstrząsem górotworu. JSW szacuje, że wskutek tego zdarzenia produkcja węgla typu 35 w 2018 roku będzie niższa o około 500 tys. ton od założeń przyjętych w strategii. Jednocześnie spółka informowała, że zostały podjęte działania w celu oszacowania skutków zdarzenia na osiągane wyniki operacyjne w kolejnych latach.

We wtorek, świadczący usługi dla górnictwa Bumech informował, że JSW wstrzymała dalszą realizację umowy zawartej z konsorcjum z jego udziałem na prace w jednej ze ścian w Ruchu Zofiówka, po tym jak Zespół Tąpań i Zagrożenia Zawałowego - po analizie warunków górniczo-geologicznych, prognozy zagrożenia tąpaniami, wniosków końcowych otrzymanej ekspertyzy oraz biorąc pod uwagę ustalenia Komisji powołanej przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego - wyraził opinię, iż prowadzenie tam eksploatacji należy przesunąć w czasie o co najmniej 3 lata.

"Partia H będzie na kilka lat zamknięta, przewidujemy, że to będzie 500 tys. ton rocznie węgla mniej, to jest sporo. W tej partii na Zofiówce mieliśmy też dobrej jakości węgiel typu hard. Zakładam, że za kilka lat Wyższy Urząd Górniczy będzie w stanie wrócić do tematu i na nowo przeprowadzić analizę. Jeśli okaże się, że będą pozytywne rekomendacje, to wrócimy do tej partii. Stąd nasze prace w zakresie wydzielenia działu i budowy kopalni w kierunku południowym i stąd prace i rozmowy z Praire Mining na temat przejęcia kontroli nad aktywami spółki" - powiedział dziennikarzom prezes Daniel Ozon.

"W naszych planach jest wzrost wydobycia, chcemy to zintensyfikować" - dodał.

JSW kontynuuje rozmowy z Prairie Mining w sprawie przejęcia pokładów węgla koksującego w złożu "Dębieńsko" na Górnym Śląsku i kopalni "Jan Karski" w Zagłębiu Lubelskim.

Prezes Ozon poinformował w środę, że JSW chce przejąć kontrolę nad Prairie Mining, a do finalizacji rozmów może dojść w pierwszym kwartale 2019 roku.
"Obecnie pracujemy nad wewnętrznymi zgodami, żeby rozpocząć ostatni etap, czyli wycenę spółki i negocjacje. Chcemy zbudować taką strukturę pod względem prawnym, żeby przejąć kontrolę nad Prairie Mining" - powiedział dziennikarzom prezes.

Pytany, czy w grę może wchodzić ogłoszenie wezwania, odpowiedział, że jest za wcześnie na takie decyzje.

JSW informowała wcześniej, że badania potwierdziły techniczne możliwości związane z udostępnieniem pokładów węgla ze złoża "Dębieńsko" przy wykorzystaniu infrastruktury sąsiedniej kopalni "Knurów-Szczygłowice". Konieczna byłaby jednak modyfikacja warunków technicznych przedsięwzięcia oraz uzyskanie niezbędnych zmian decyzji administracyjnych, w tym koncesyjnych. Według JSW z pokładów złoża "Dębieńsko", już półtora roku po uzyskaniu zezwoleń, będzie można wydobywać do 500 tys. ton rocznie węgla orto-koksowego typu 35, który stanowi 90 proc. zasobów surowca w tym rejonie.

W przypadku Zagłębia Lubelskiego, gdzie planowana jest budowa kopalni "Jan Karski", atrakcyjne dla JSW są duże zasoby węgla koksującego.

Spółka byłaby zainteresowana współpracą z Bogdanką przy tej inwestycji.

"Jesteśmy zainteresowani współpracą z Bogdanką przy wspólnej inwestycji w kopalni Jan Karski. Będziemy z Bogdanką na ten temat rozmawiać. Projekt Jan Karski ma zarówno pokłady węgla energetycznego, który dla nas nie jest interesujący, jak i pokłady węgla koksującego, którym jesteśmy zainteresowani. Potencjalnie mogę sobie więc wyobrazić współpracę w zakresie wspólnych nakładów. Opcji jest kilka, możemy też pomyśleć o dojściu do pokładów węgla w Janie Karskim z wykorzystaniem infrastruktury Bogdanki" - powiedział prezes JSW Daniel Ozon.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE