ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: przyjazd sekretarza Ricka Perry'ego to sygnał dużego zainteresowania USA polską energetyką
08.11.2018r. 06:30

Przyjazd sekretarza ds. energii USA Ricka Perry'ego to sygnał dużego zainteresowania Stanów Zjednoczonych sektorem energetyki w Polsce, a także okazja do rozwijania współpracy energetycznej - mówi PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Perry w tym tygodniu odwiedza szereg krajów Europy-Środkowo Wschodniej: Polskę, Ukrainę, Węgry i Czechy - w celu, jak deklaruje Departament Energii (DoE) - wzmacniania partnerstwa w sektorze energii z poszczególnymi państwami regionu. Bieżąca polityka Stanów Zjednoczonych zakłada zmniejszenie zależności energetycznej regionu od Rosji na rzecz dostaw surowców energetycznych - przede wszystkim gazu, ale i węgla z USA. Według DoE, wszystko to w ramach "wysiłków administracji Donalda Trumpa, by rozwijać eksport surowców energetycznych z Ameryki".

Sekretarz energii USA Rick Perry i minister energii Krzysztof Tchórzewski podpiszą w czwartek w Warszawie deklarację o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

"Przyjazd sekretarza ds. energii USA Ricka Perry'ego jest to dla nas sygnał dużego zainteresowania sektorem energetycznym w Polsce i współpracą energetyczną, która cały czas istnieje" - powiedział Tchórzewski.

Jak dodał, ponadto Polska otwiera się na dyskusję z USA o programie jądrowym. "Jest to związane z szerokim spojrzeniem na nasze potrzeby - o czym już wielokrotnie mówiłem. Wypełnienie zobowiązań Polski, że w związku z utrzymaniem energetyki węglowej i w kontekście polityki UE dotyczącej redukcji emisji CO2, będziemy zmniejszali emisję poprzez bezemisyjną energetykę jądrową" - tłumaczy minister energii.

Jak mówił minister, kolejną płaszczyzną rozmów są kwestie związane z cyberbezpieczeństwem "w szerokim zakresie rozumiane". "Ten obszar, szczególnie w sektorze energetycznym powinien być dla nas szczególnie ważny, dlatego tak istotne jest, żeby w tej dziedzinie współpracować" - wyjaśnił.
"I trzecia sprawa - dla nas bardzo istotna - to sprawy związane z kontynuacją tego dialogu, który już mamy, czyli uczestnictwa w szeregu realizacji inwestycji partnerów amerykańskich. To też jest ważne, żeby porozwiązywać różnego typu kwestie z tym związane" - powiedział.

Jak podkreślił szef resortu energii, wizyta amerykańskiego sekretarza, to "bardzo ważny dialog gospodarczy, który z mego punktu widzenia dobrze rokuje na przyszłość".

W czasie podróży sekretarz Perry ma rozmawiać z przedstawicielami rządów regionu o cyberbezpieczeństwie, rozwoju energetyki jądrowej, bezpieczeństwie gazowym regionu, eksporcie amerykańskiego LNG i węgla. Sekretarz energii USA ma się też spotkać z przedstawicielami polskiego sektora energetycznego. Ponadto na Ukrainie Perry ma odwiedzić elektrownię węglową w Trypolu pod Kijowem. Właściciel - spółka Ukrenergo - od lata 2018 r. jest odbiorcą węgla z USA. Jak podkreślił, Departament energii to "rezultat wysiłków administracji Donalda Trumpa, by rozwijać eksport surowców energetycznych z Ameryki".

W Polsce amerykański sekretarz spotka się również m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z premierem Mateuszem Morawieckim.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Zatroskany 08.11.2018r. 07:39
"Przyjazd sekretarza ds. energii USA Ricka Perry'ego jest to dla nas sygnał dużego zainteresowania sektorem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gtf 08.11.2018r. 09:18
Nie bądźmy naiwni. Amerykanie maja wielki interes - wcisnieci nam swego gazu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE