ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Rekordowy import ropy naftowej do Chin
08.11.2018r. 10:14

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Wczorajsze próby dynamicznego odbicia cen ropy naftowej w górę zakończyły się fiaskiem, ale dzisiejszy poranek przynosi ruch wzrostowy. Cena europejskiej ropy Brent wciąż oscyluje w pobliżu 72-73 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy WTI w USA poruszają się w okolicach poziomu 62 USD za baryłkę.

Zniżkom cen ropy naftowej wczoraj sprzyjały dane dotyczące rekordowej produkcji ropy naftowej w USA, która w minionym tygodniu sięgnęła aż 11,6 mln baryłek dziennie. To pozwoliło zapasom wzrosnąć o solidne 5,8 mln baryłek w poprzednim tygodniu, czyli o około dwa razy więcej niż oczekiwano na rynku. Zwyżka zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych to zjawisko trwające już od wielu tygodni, które w pewnym stopniu przyczynia się do spadków cen ropy naftowej w ostatnim czasie.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Stronie popytowej na rynku ropy naftowej we wtorkowy poranek sprzyjają jednak dane dotyczące importu ropy naftowej do Chin. Według podanych dzisiaj informacji, październiku import ropy do Państwa Środka sięgnął 40,80 mln ton, czyli około 9,61 mln baryłek dziennie. To wzrost aż o 32 proc. w ujęciu rdr i jednocześnie jest to historyczny rekord. Poprzedni, wynoszący 9,60 mln baryłek dziennie, został osiągnięty w kwietniu 2018 r.

Cały bieżący rok może być rekordowy pod kątem importu ropy naftowej do Chin. W pierwszych 10 miesiącach br. import wyniósł ponad 377 mln ton, czyli o 8,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Listopad może przynieść nieco gorszy wynik ze względu na wejście w życie amerykańskich sankcji na Iran, jednak Chiny - jako jedno z ośmiu państw świata - w ramach wyjątku otrzymały prawo do importu pewnych ilości irańskiej ropy naftowej. To sprawia, że najprawdopodobniej ten rok będzie dla importu ropy do Chin rokiem rekordów.

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE