ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kamień węgielny pod reaktor badawczy w Arabii Saudyjskiej
08.11.2018r. 10:39

W królewskim ośrodku badań naukowych King Abdulaziz City for Science and Technology (KACST) wmurowano kamień węgielny pod pierwszy reaktor badawczy w Arabii Saudyjskiej.

Budowa reaktora badawczego jest jednym z siedmiu projektów strategicznych realizowanych przez KACST w następujących dziedzinach badań: energia odnawialna i jądrowa, odsalanie wody, medycyna genetyczna i produkcja statków powietrznych. Została ona oficjalnie zainaugurowana 5 listopada br. przez księcia Mohammeda bin Salman bin Abdulaziz, który jest również wiceprezesem Rady Ministrów Arabii Saudyjskiej i ministrem obrony kraju.

Reaktor ma mieć moc 100 KW, a jego budowa zakończona do końca 2019 roku. Projekt reaktora został opracowany przez saudyjskich ekspertów nuklearnych z udziałem królewskiego ośrodka badań jądrowych King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy (KACARE) oraz ekspertów zagranicznych, przy zachowaniu najwyższych międzynarodowych standardów bezpieczeństwa - czytamy w reportażu Saudi Press Agency.

W lipcu 2017 r. rząd Arabii Saudyjskiej ogłosił, że zamierza uwzględnić energię jądrową w swoim bilansie energetycznym w celu jego dywersyfikacji i zwiększenia mocy produkcyjnych. KACARE poinformował w ubiegłym roku, że otrzymał propozycje budowy elektrowni jądrowych o mocy 2.9 GWe od dostawców technologii jądrowych z Korei Południowej, Chin, Rosji i Japonii.
Arabia Saudyjska wcześniej ogłosiła plany budowy 16 reaktorów jądrowych w ciągu najbliższych 20 lat. Dekret królewski z roku 2010 zawiera stwierdzenie, że elektrownie jądrowe są istotne dla zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię zarówno dla produkcji elektryczności jak i odsalania wody przy jednoczesnym zmniejszeniu uzależnienia od zasobów węglowodorów. Kraj planuje także wdrożenie technologii małych reaktorów modułowych.

Budowa reaktorów badawczych została uwzględniona w ramach umów o współpracy w dziedzinie energii jądrowej, podpisanych wcześniej przez Arabię Saudyjską z Chinami, Rosją i Koreą Południową. Program współpracy podpisany ostatnio w październiku 2017 pomiędzy KACARE i rosyjskim koncernem Rosatom koncentruje się na małych i średnich reaktorach oraz budowie nowego reaktora badawczego.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przeprowadziła w lipcu br. ocenę infrastruktury niezbędnej dla rozwoju programu energii jądrowego Arabii Saudyjskiej oraz KACARE zawarł porozumienie z francuska inżynieryjną grupą doradczą Assystem w sprawie przeprowadzenia badań lokalizacyjnych i oddziaływania środowiskowego dla pierwszej elektrowni jądrowej.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE