ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nordhavn - duński poligon doświadczalny dla miast przyszłości
08.11.2018r. 12:10

W Nordhavn - części starego portu w Kopenhadze - Duńczycy testują technologie dla miast przyszłości. Cel to ograniczenie zużycia energii i emisji CO2, a także przejście w całości na energię z OZE.

Firmy, które mają pomysły lub odpowiednie technologie mogą sprawdzić ich działanie w praktyce - na rzeczywistych obiektach budowlanych. W działającym na terenie Nordhavn EnergyLab - rodzaju laboratorium - obecni są renomowani producenci, jak Danfoss czy Rockwool czy startupy, które chcą przetestować jakiś własny pomysł z obszaru smart city. Docelowo dzielnica ma liczyć 40 tys. mieszkańców. Dostępnych rozwiązań jest dużo, ale trzeba próbować połączyć je w spójną całość, po to są takie laboratoria - mówił Jan Eric Thorsen z Danfoss. EnergyLab powstało kosztem 15 mln euro, z czego 11 mln euro pochodziło ze środków publicznych.

Jak tłumaczył Thorsen, wyzwaniem przy wykorzystaniu źródeł odnawialnych jest zarządzanie fluktuacjami ich produkcji. Pomocą będzie np. zdalne sterowanie ogrzewaniem i siecią ciepłowniczą, czego dotyczy część testowanych rozwiązań. Obejmują one też gromadzenie i przetwarzanie olbrzymich ilości danych.

Wraz z nowymi budynkami powstaje inteligentna sieć elektryczna, połączona z systemem ciepłowniczym i lokalnymi źródłami fotowoltaicznymi. W momencie np. dużej produkcji energii elektrycznej z wiatraków, kiedy jej cena jest niska, automatyka może przełączyć domowy system na ogrzewanie prądem. Oszczędności są znaczące - podkreślił Thorsen.

Sieć elektryczna od razy jest projektowana pod kątem maksymalnej oszczędności energii i ładowania samochodów elektrycznych. Ładowarki są integralną częścią nowego osiedla. Nawet pojedyncze budynki są wyposażone we własne magazyny ciepła, których można używać m.in. do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej.

Charakterystyczną cechą miejscowego systemu ciepłowniczego jest niska temperatura pracy, rzędu 40 stopni. Dzięki temu można do niego przyłączać różne źródła odnawialne ciepła np. odzyskiwanego z dużych instalacji chłodniczych. Taki system powstaje w miejscowym supermarkecie, ciepło odpadowe z urządzeń chłodniczych sklepu, zamiast zostać rozproszone w powietrzu, będzie wychwytywane i kierowane do systemu ciepłowniczego.
Teraz, jak podkreślał Thorsen, jedynym dużym źródłem odnawialnym ciepła jest biomasa, ale w przyszłości mogą to być duże pompy ciepła. I nad nimi też się pracuje w Danii.

Kopenhaga w 2025 r. chce osiągnąć pełną neutralność, jeśli chodzi o emisję CO2. Cała Dania docelowo zamierza zrezygnować z paliw kopalnych.

Już w 2023 r. zużycie węgla w Danii spadnie do zera - powiedziała PAP Lykke Jeppesen z państwowego koncerny energetycznego Orsted (dawniej DONG). Dziś mamy farmy na morzu o mocy 5,2 GW, w 2022 r. planujemy 8,9 GW, a to moc w elektrowniach konwencjonalnych spadnie z 5 do 3 GW. To co zostanie, to będą jednostki kogeneracyjne, opalane biomasą - wyjaśniła. Dziś kogeneracja jest jedynym dostępnym źródłem dużych ilości ciepła, być może w przyszłości będą to wielkie pompy ciepła, ale na razie są dopiero projektowane - podkreśliła Jeppesen.

Jak przekonywała, dzięki temu, że od 2009 r. koncern w zasadzie inwestuje jedynie w OZE, zatrudnienie wzrosło o 30 proc., a jednocześnie udało się obniżyć koszty energii wiatrowej. Według danych Orsteda w 2012 r. morskie wiatraki produkowały energię elektryczną po 165 euro za MWh, a w 2017 r. - już po 65 euro. Produkcja wiatraków na lądzie Orsteda była jeszcze tańsza - 55 euro. Dla porównania, w 2017 koszt produkcji fotowoltaiki wynosił 66 euro za MWh, źródeł gazowych 70 euro, a węglowych 72 euro.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 08.11.2018r. 12:39
A te duże pompy ciepła to będą chodziły na korbę, czy tak, jak samochody elektryczne - na ekologiczny prąd z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE