ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji do wydania NTP dla Ostrołęki C - wiceprezes Energi
08.11.2018r. 12:54

Trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji do wydania polecenia rozpoczęcia prac (NTP) dla projektu Ostrołęki C - poinformował wiceprezes Energi Jacek Kościelniak.

"Idziemy zgodnie z planem. NTP będzie w takim momencie, jaki będzie najlepszy dla projektu. Robimy analizy opłacalności, a jednocześnie przygotowujemy dokumentację do wydania NTP" - powiedział dziennikarzom Kościelniak.

Dodał, że zarząd nie może zaproponować realizacji projektu, który "z definicji zakłada minus".

"Przygotowujemy dokumenty dla właścicieli i banków, zawrzemy analizę i właściwy scenariusz realizacji projektu" - powiedział.

Kościelniak nie dostrzega zagrożenia dla projektu w związku z pozwem złożonym przez ClientEarth przeciwko uchwale NWZ Enei dającej zgodę na budowę Ostrołęki C.

"Ten pozew, troszkę wydumany, jednak nam nie ułatwia" - powiedział wiceprezes Energi.

Pytany o finansowanie inwestycji, odpowiedział: "Optymalizujemy finansowanie, by minimalizować koszt pozyskania pieniądza z zewnątrz. Mamy promesy bankowe i porozumienie z FIZAN. (...) Nie mamy problemu, czy, ale jak".

W ocenie wiceprezesa ceny CO2 powinny spadać, a ostatnie wzrosty to efekt spekulacji.

"Za kilka lat nastąpią odstawienia starych jednostek, więc ceny CO2 powinny pójść w dół. Na to by wskazywała logika" - powiedział.
Inwestorem w projekcie budowy nowego bloku energetycznego opalanego węglem kamiennym o mocy ok. 1000 MW jest Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o., w której po 50 proc. udziałów mają Enea i Energa.

Wartość umowy Elektrowni Ostrołęka z konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems, czyli generalnym wykonawcą wynosi ok. 6 mld zł brutto. Zgodnie z harmonogramem przekazanie bloku nastąpić ma w ciągu 56 miesięcy od momentu wydania polecenia rozpoczęcia prac.

Podpisanie umowy z wykonawcą w lipcu tego roku nie było równoznaczne z wyrażeniem zgody na wydanie polecenia rozpoczęcia prac (NTP). Do czasu wydania NTP projekt znajduje się na etapie rozwoju i inwestor uruchomił dla generalnego wykonawcy środki w wysokości 4 proc. wartości kontraktu, czyli 240 mln zł.

4 września Energa i Enea poinformowały o podpisaniu porozumienia z Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych Energia w sprawie jego potencjalnego zaangażowania kapitałowego w projekt Ostrołęka C w wysokości do 1 mld zł. Zgodnie z określoną wstępną strukturą finansowania projektu, łącznie 2 mld zł obejmuje kapitał wnoszony do spółki przez Energę i Eneę (po 1 mld zł), uwzględniając w tej kwocie środki wnoszone przez te spółki przed dniem zawarcia ewentualnej umowy inwestycyjnej, oraz maksymalnie 1 mld zł kapitał wnoszony do spółki przez fundusz. Informowano wtedy, że pozostała kwota przypadać ma na pozostałe formy finansowania.

6 września Elektrownia Ostrołęka pozyskała promesę bankową wystawioną przez konsorcjum polskich banków. Jak informowano, kwota z promesy wypełnia potrzeby zewnętrznego finansowania projektu.

Planuje się, że projekt Ostrołęka C będzie brał udział w rynku mocy.

Pod koniec października Fundacja ClientEarth, akcjonariusz Enei, złożyła pozew o stwierdzenie nieważności lub ewentualnie ustalenie nieistnienia lub o uchylenie uchwały NWZ w sprawie wyrażenia kierunkowej zgody na przystąpienie do etapu budowy w ramach projektu Ostrołęka C.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE