ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Procedura wyboru inwestora drugiej elektrowni jądrowej w Bułgarii zatwierdzona
08.11.2018r. 14:04

Bułgarski rząd zatwierdził procedurę wyboru strategicznego inwestora drugiej elektrowni atomowej, w Belene nad Dunajem - informuje w czwartek prasa sofijska. Wyboru inwestora należy dokonać w ciągu roku. Końcowy wybór ma zostać zatwierdzony przez parlament.

Zgodnie z uchwałą parlamentu z czerwca br. inwestycja ma być realizowana na zasadach rynkowych, bez gwarancji państwowych i długotrwałych zobowiązań kupna energii elektrycznej ze strony Państwowej Spółki Energetycznej.

Dotychczas według minister energetyki Temenużki Petkowej, która w środę na posiedzeniu rządu przedstawiła dziewięcioetapową strategię, pisemne propozycje złożyli kandydaci z Chin, Francji i Korei Południowej. Minister dodała, że zaproszenie do udziału wysłano również do rosyjskiego Atomstrojeksportu, który wyprodukował posiadane przez Bułgarię dwa reaktory atomowe i powinien je uruchomić.

Rosyjski koncern Rosatom, którego Atomstrojeksport jest spółką córką, dotychczas nie angażował się jako akcjonariusz w projekt. Francuski Framatome (dawniej AREVA) poinformował, że jest zainteresowany udziałem jako dostawca urządzeń, lecz nie jako inwestor. Szczegóły oferty południowokoreańskiej nie są znane, a chińska Państwowa Korporacja Jądrowa żąda gwarancji państwowych - informuje portal internetowy Mediapool.

Prawdopodobnie z powodu niejasności intencji potencjalnych inwestorów zaaprobowana przez rząd strategia zakłada mniejszościowy udział w projekcie dużych krajowych konsumentów energii elektrycznej. "Rząd zaprasza dużych konsumentów do nabycia mniejszościowych udziałów lub zawarcia umowy na kupno prądu z przyszłej siłowni" - powiedziała Petkowa na konferencji prasowej.

Projekt budowy elektrowni w Belene na długą i trudną historię. Powstał w latach 80., ale w roku 1990 został zamrożony. Reaktywowano go w 2003 roku za rządów ówczesnego premiera i byłego cara Symeona Sakskoburggotskiego. W 2006 roku podpisano porozumienie z rosyjskim Atomstrojeksportem o zakupie dwóch reaktorów o łącznej mocy 2 tys. megawatów.
W marcu 2012 roku, za rządów obecnego centroprawicowego premiera Bojko Borisowa, budowę wstrzymano mimo poczynionych już inwestycji przekraczających 1 mld euro. Rząd ocenił, że koszt elektrowni jest zbyt wysoki. Obecnie wartość inwestycji w Belene szacuje się na 1,5 mld euro, a jej dokończenie i wprowadzenie do eksploatacji - na 5 mld euro.

W 2012 roku Rosja zaskarżyła do sądu decyzję parlamentu bułgarskiego o rezygnacji z zakupu reaktorów i zażądała 1,5 mld euro odszkodowania. W czerwcu 2016 roku Bułgaria została skazana na grzywnę wysokości 620 mln euro przez Sąd Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu.

W grudniu 2016 roku Bułgaria wypłaciła Rosji odszkodowanie i stała się właścicielką dwóch reaktorów jądrowych typu WWER 1000+ o mocy 1000 megawatów każdy. Próby odsprzedania ich, m.in. Iranowi, nie powiodły się tak samo jak propozycja premiera Bojko Borisowa, by budowa stała się wspólnym bałkańskim przedsięwzięciem.

Budowa ma wielu przeciwników, według których inwestycja będzie nieefektywna i niebezpieczna. Jednym z podstawowych mankamentów według ekologów jest fakt, że z nowej siłowni - w odróżnieniu od sytuacji z działającą obecnie elektrownią w Kozłoduju, skąd zużyte paliwo wywożone jest do Rosji na mocy długoterminowej umowy - zużyte paliwo nie będzie wywożone i trzeba będzie budować dla niego kosztowny i niebezpieczny dla środowiska magazyn.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE