ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trzeci reaktor AP-1000 rozpoczął pracę komercyjną
08.11.2018r. 15:13

Blok nr 2 w elektrowni jądrowej Sanmen w chińskiej prowincji Zhejiang zakończył trwający 168 godzin test pracy z pełną mocą. Jest to trzeci reaktor AP-1000 na świecie, który rozpoczął działalność komercyjną.

Chiński koncern China National Nuclear Corporation (CNNC) ogłosił, że w dniu 5 listopada o godz. 21:47 czasu lokalnego blok energetyczny Sanmen-2 wyposażony w reaktor jądrowy AP-1000 z powodzeniem ukończył trwający 168 godzin demonstracyjny test pracy z pełną mocą nominalną 1157 MWe. Reaktor od tego momentu spełnia warunki komercyjnej eksploatacji.

We wrześniu 2007 r. firma Westinghouse i jej partner Shaw Group uzyskała zgodę na budowę w Chinach czterech reaktorów AP-1000 - po dwa bloki w dwóch lokalizacjach: Sanmen w prowincji Zhejiang i Haiyang w prowincji Shandong. Budowę bloku Sanmen-1 rozpoczęto w kwietniu 2009 r., a bliźniaczego bloku Sanmen-2 w grudniu 2009 r. Budowę bloków Haiyang-1 i 2 rozpoczęto odpowiednio we wrześniu 2009 r. i czerwcu 2010 r.

Sanmen-1 był pierwszym reaktorem AP-1000 uruchomionym na świecie. Osiągnął stan pierwszej krytyczności 21 czerwca, został włączony do sieci 30 czerwca, pełną moc uzyskał po raz pierwszy 14 sierpnia i w dniu 21 września br. rozpoczął pracę komercyjną.

Haiyang-1 osiągnął stan pierwszej krytyczności 8 sierpnia br. i został włączony do sieci 17 sierpnia. Działalność komercyjna rozpoczął w dniu 22 października br.
Sanmen-2 osiągnął stan pierwszej krytyczności 17 sierpnia i został włączony do sieci 24 sierpnia.

Koncern CNNC eksploatuje obecnie 20 reaktorów energetycznych o łącznej mocy 18 GWe.

Haiyang-2 stan pierwszej krytyczności osiągnął 29 września, jego włączenie do sieci nastąpiło 13 października i ma rozpocząć pracę komercyjną na początku 2019 roku.

Westinghouse oprócz czterech bloków w Sanmen i Haiyang w Chinach budował także cztery reaktory AP-1000 w Stanach Zjednoczonych: po dwa w elektrowniach jądrowych Vogtle i Summer. Budowa elektrowni Summer została zawieszona w roku 2017, natomiast bloki Vogtle-3 i 4 mają zostać uruchomione odpowiednio w roku 2021 i 2022.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE