ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosatom rozbudowuje chińską elektrownię jądrową Tianwan
08.11.2018r. 15:19

Chiński koncern jądrowy China National Nuclear Corporation (CNNC) podpisał z rosyjską korporacją Rosatom umowę w sprawie budowy dwóch kolejnych bloków w elektrowni jądrowej Tianwan.

Umowa podpisana 6 listopada podczas China International Import Expo w Szanghaju oznacza realizację porozumienia ramowego o współpracy w dziedzinie energii jądrowej zawartego w dniu 8 czerwca między Rosją i Chinami w Pekinie. Porozumienie to obejmowało budowę czterech reaktorów WWER-1200, po dwa w elektrowniach jądrowych Tianwan w prowincji Jiangsu i w nowej lokalizacji w Xudabao w prowincji Liaoning.

Przedstawiciel Rosatom ogłosił, że jego spółka zależna, AtomStroyExport, podpisała cztery kontrakty menedżerskie z chińskim koncernem CNNC na budowę jądrowych bloków energetycznych Tianwan-7 i 8, które zostaną wyposażone w reaktory WWER-1200 (AES 2006). Szczegóły tych umów nie zostały ujawnione.

Bloki nr 1 i 2 elektrowni jądrowej Tianwan I zbudowano w ramach umowy o współpracy pomiędzy Chinami i Rosją z roku 1992 r. Pierwszy beton pod płytę reaktora wylano w październiku 1999 r. i jednostki rozpoczęły pracę komercyjną odpowiednio w maju i sierpniu 2007 roku.

Bloki nr 3 i 4 elektrowni jądrowej Tianwan II są podobne do bloków zbudowanych w pierwszym etapie. Wyposażono je w reaktory WWER-1000/V-428M (AES-91) zaprojektowane przez biuro konstrukcyjne Gidropress i dostarczone przez rosyjski koncern Rosatom. Pierwszy beton pod reaktor bloku nr 3 został wylany w grudniu 2012 r., a budowę bloku nr 4 rozpoczęto we wrześniu 2013 r. Blok Tianwan-3 rozpoczął pracę komercyjną 14 lutego 2018 r. natomiast Tianwan-4 włączono do sieci 27 października br. i blok przechodzi obecnie dynamiczne testy mocy. Rozpoczęcie jego pracy komercyjnej planowane jest przed końcem br.

Trzeci etap budowy elektrowni jądrowej Tianwan - bloki 5 i 6 - pierwotnie planowano rozpocząć na początku roku 2011. Jednak po awarii w elektrowni Fukushima Daiichi w marcu 2011, rząd chiński wstrzymał nowe projekty elektrowni jądrowych, w tym Tianwan-5 i 6.
Najnowszy Plan 5-letni uwzględnił budowę III etapu elektrowni jądrowej Tianwan i 16 grudnia 2015 r. Rada Państwa wydała zgodę na budowę bloków nr 5 i 6, które mają zostać wyposażone w reaktory chińskiej konstrukcji ACPR-1000 o mocy1080 MWe. Pierwszy beton pod reaktor nr 5 wylano 27 grudnia 2015 r., a pod reaktor nr 6 - 7 września 2016 roku. CNNC planuje rozpocząć prace komercyjną tych jednostek do końca 2021 roku.

W trakcie trwania wystawy w Szanghaju podpisano również kontrakty pomiędzy firmą Afrikantov OKBM i koncernem CNNC w sprawie realizacji w Chinach demonstracyjnego projektu reaktora prędkiego o mocy 600 MWe w Xiapu w prowincji Fujian. Umowy dotyczą dostaw sprzętu i usług oraz licencji na prawo do korzystania z oprogramowania, a także przeglądu i sprawdzenia dokumentacji technicznej.

Pierwszy beton pod reaktor prędki chłodzony sodem typu basenowego CFR-600 został wylany w grudniu 2017. Rozpoczęcie jego działalności komercyjnej planowane jest na rok 2023.

Obecnie Chiny eksploatują 46 reaktorów energetycznych o sumarycznej mocy 42,8 GWe, a kolejnych 11 reaktorów, o przewidywanej mocy 11 GWe, znajduje się w budowie. Udział energetyki jądrowej w bilansie energetycznym kraju wynosi ok. 4 proc.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE