ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jakie ceny w aukcji "wiatrowej" zaoferowali inwestorzy?
08.11.2018r. 15:28

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy Urząd Regulacji Energetyki poda wyniki przeprowadzonej w poniedziałek aukcji dla inwestorów planujących budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW. Z ankiety Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wiadomo, jakie ceny mogli zaoferować inwestorzy wiatrowi, którzy powinni być głównymi beneficjentami poniedziałkowej aukcji.

Aukcja oznaczona jako AZ/6/2018 odbyła się 5 listopada i była przeznaczona dla instalacji nowych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW, wykorzystujących wyłącznie energię wiatru na lądzie lub wyłącznie energię promieniowania słonecznego.

Wiadomo, że z uwagi na niższe koszty produkcji w przypadku wielkoskalowych projektów, ta aukcja powinna zostać zdominowana przez inwestorów oferujących energię z farm wiatrowych - w przeciwieństwie do aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, którą powinny zdominować projekty PV.

Maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze przeprowadzonej w poniedziałek aukcji to 45 TWh oraz 15,75 mld zł. Dodatkowo maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze aukcji przez wytwórców zlokalizowanych poza obszarem Polski, to 67,9 GWh oraz 26,042 mln zł.

Na wyniki aukcji, które poda Urząd Regulacji Energetyki, musimy jeszcze poczekać. Tymczasem Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przeprowadziło podczas wczorajszej konferencji branży wiatrowej w Serocku ankietę nt. wyników aukcji wśród inwestorów, którzy do niej przystąpili.
W ankiecie PSEW wzięli udział inwestorzy, którzy do poniedziałkowej aukcji zgłosili projekty wiatrowe na łączną moc 1284,7 MW, przy jednostkowej mocy projektów od 4 MW do 135 MW - oferując sprzedaż łącznie 56,238 TWh energii elektrycznej, czyli ponad zaoferowany wolumen (45 TWh).

Zgłoszona przez tych inwestorów średnia cena miała wynieść 223,47 zł/MWh, przy rozpiętości cen od 195 zł/MWh do 274,5 zł/MWh. Cena "odcięcia" wyniosła 230 zł/MWh.

Jak ponadto wynika z ankiety PSEW, inwestorzy, którzy wzięli w niej udział, zaoferowali w ramach zgłoszonych ofert średni stopień wykorzystania mocy na poziomie 2952 godzin, przy czym minimalny poziom wyniósł 1867 godzin, a maksymalny 3678 godz.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE