ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Polscy specjaliści od cyberobrony w światowej czołówce
08.11.2018r. 16:29

Paraliż przemysłu, zamknięte szpitale i urzędy, niedziałające banki i zagrożone zdrowie lub życie tysięcy ludzi - następstwa skutecznego ataku hakerskiego na sieć elektroenergetyczną mogą być tragiczne. Atakom nie da się uniknąć, ale można się na nie przygotować. W tym celu, w dniach 5-7 listopada 2018 roku w Warszawie, krajowi specjaliści od cyberobrony przeszli specjalistyczne szkolenie dotyczące ochrony infrastruktury energetycznej. Zorganizowały je Polskie Sieci Elektroenergetycznych oraz Federalne Biuro Śledcze i Departament Energii Stanów Zjednoczonych. Polscy eksperci odbyli takie szkolenie jako pierwsi w Europie.

Trening poprowadzili specjaliści z Instytutu SANS oraz North American Electric Reliability Corporation.

- Sektor energetyczny przez wiele lat działał według pewnych utartych schematów. Obecnie przechodzi niezwykle dynamiczne przemiany, w których kluczową rolę odgrywa cyfryzacja. Energetyka została podłączona do sieci, a to niesie ze sobą nowe ryzyka. Musimy być gotowi na nie odpowiadać - powiedział Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. - Jest dla nas ogromną satysfakcją, że zorganizowaliśmy pierwsze w Europie szkolenie dla sektora energetycznego, prowadzone przez jednych z najlepszych ekspertów na świecie. To pokazuje, jakim prestiżem w branży cyberbezpieczeństwa cieszą się nasi specjaliści.

Szkolenie zostało podzielone na trzy części. W pierwszej - CyberStrike - skupiono się na zagrożeniach dla sektora energetycznego. Polscy eksperci mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w odparciu symulowanego ataku na system elektroenergetyczny. Scenariusz oparto na rzeczywistych wydarzeniach, które w 2015 i 2016 roku sparaliżowały systemy przesyłowe i dystrybucyjne na Ukrainie.

Drugiego dnia odbyły się ćwiczenia SANS Grid NetWars, w czasie których specjaliści od cyberobrony mogli wcielić się rolę obrońców lub atakujących. Ćwiczenia zorganizowano w formie zawodów, obejmujących cztery poziomy zaawansowania uczestników.

Szkolenie zakończył PolEx - symulowane ataki fizyczne i cybernetyczne na infrastrukturę krytyczną w Polsce. Tego typu szkolenie co dwa lata organizowane jest w Stanach Zjednoczonych, a w tym roku po raz pierwszy odbyło się w Europie. Scenariusz przystosowano do polskich warunków, by jak najlepiej odzwierciedlał potencjalne zagrożenia.

(1600x1068)
W czasie trzech dni amerykańscy profesjonaliści przeszkolili ponad 250 osób odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo w polskich spółkach energetycznych i instytucjach państwowych. - Dzięki współpracy z partnerami ze Stanów Zjednoczonych nasi eksperci będą jeszcze lepiej przygotowani na działania cyberprzestępców. Cieszymy się, że to właśnie Polska jako pierwszy kraj w Europie korzysta z doświadczenia i wiedzy amerykańskich specjalistów - podkreślił Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

W podsumowaniu szkolenia wziął udział Rick Perry, Sekretarz Energii Stanów Zjednoczonych. - Polska jest szczególnie narażona na działania przeciwników w cyberprzestrzeni. Właśnie dlatego cyberbezpieczeństwo partnerów we Wschodniej i Centralnej Europie jest tak ważne dla władz Stanów Zjednoczonych i Departamentu Energii. Departament Energii nadal będzie wspierać naszych przyjaciół w Polsce i regionie poprzez kontynuowanie w kolejnych miesiącach i latach walki z zagrożeniami dla sektora energetycznego i bezpieczeństwa narodowego - powiedział Rick Perry.

(1585x745)
W przyszłości PSE wraz z partnerami ze Stanów Zjednoczonych zamierzają regularnie organizować kolejne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, by jeszcze lepiej chronić polski sektor energetyczny przed nowymi zagrożeniami.

Partnerami wydarzenia były spółki Enea, Energa i Gaz-System.
PSE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE